Reklama

UWAGA! Niedźwiedź przemieszcza się obok Orlego Kamienia! Dzisiaj rano zagryzł króliki na ogrodzonej posesji w Wujskiem! [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Sygnały Czytelników Medialny, około dwuletni niedźwiedź spaceruje lasem z Lisznej na Wujskie. Lesnicy widzą go często w okolicy Orlego Kamienia. Zachowajcie ostrożność, wędrując tamtędy! Otrzymaliśmy sygnał od mieszkańca miejscowości Wujskie, że dzisiaj rano sforsował wysokie ogrodzenie i przedostał się do klatek z królikami.

Jak widać, niedźwiadek nie ma zamiaru nas opuszczać. Nauczony, zdobywania łatwego pokarmu przy zabudowaniach człowieka, zdobywa się na coraz śmielsze ataki. Grupa leśników monitoruje jego ruchy za pomocą nadajnika GPS, ale w tych okolicach często sygnał zostaje utracony i zanim zdążą podjechać na miejsce, miś już się znacznie oddala. 

Apelowaliśmy o zachowanie podwyższonej ostrożności i zamykanie bram wjazdowych i posesji. Jak pokazuje dzisiejszy przypadek na nic to się zdaje, bo dla niedźwiedzia to żaden problem. Sforsował wysokie ogrodzenie i przedostał się do zwierząt domowych. 

Mieszkamy na końcu Wujskiego, tu gdzie droga łączy się z drogą do Lisznej. Dzisiaj rano między 7:30 a 8:00 przeszedł przez płot naszej posesji, rozwalił kilka klatek i zagryzł 15 królików. Jednego zabitego królika pozostawił w klatce. Później jakieś 15 minut po zajściu widziałem go na posesji nieogrodzonej obok. Stał przy dużej jabłoni, chciałem zrobić zdjęcie, ale jak stanął na dwóch łapach, to z wrażenia mi aż telefon wypadł - robi wrażenie. Do godziny przyjechał pan leśniczy z grupy, która monitoruje misia. Pomimo radaru, za pomocą którego go namierzają, nie udało się go zlokalizować, gdyż sygnał zaniknął. Musiał wejść do potoku albo jaru. Mówili mi sąsiedzi że wczoraj około 22:00 sapcerował po Wujskiem. Widziało go kilka osób. 

- mówi nam pan Mateusz mieszkaniec Wujskiego, właściciel zagryzionych królików.

Mieszkańcy Lisznej i Wujskiego zgodnie twierdzą, że odstraszanie misia nic nie daje. Myślą, że jedynym sposobem jest schwytanie go i umieszczenie w ZOO gdzie będzie po prostu karmiony i nie będzie zagrażał domostwom.

Zapytaliśmy o zdanie leśniczego z terenu Sanoka co myśli o tym przypadku, czy niedźwiedzica jest w stanie nauczyć się jeszcze polować?

Niedźwiedzica daje sobie radę jak na swój wiek. Ona buszuje na malinach i borówkach w lesie, a na polowanie jest jeszcze za młoda. Tak, aby upolować coś większego. W każdym razie, aby przeżyć, to przeżyje w lesie, tylko ona po prostu tak była nauczona od małego zdobywania łatwego łupu, tam skąd została odłowiona w okolicach Polańczyka. Dlatego idzie tym śladem, bo tak jest jej wygodnie. Trudno powiedzieć, jak tu działać. W piątek była na Lisznej a wczoraj przeszła na Wujskie. Przyznam, że to jest przypadek ciekawy. Nie wiem jakie kroki zostaną podjęte, gdyż dyskusje były prowadzone łącznie z RDOŚ i Lasami Państwowymi, ale na czym stanie to nie wiem. Na razie jest tylko monitorowana przez tę grupę leśników. Ale niczym oni przyjadą to ona się wymknie i jest zupełnie gdzie indziej. Tak jak w piątek, była blisko domu ludowego w Lisznej a zaraz zeszła w las i tyle, przeszła obok Orlego Kamienia i sygnał tam zaniknął. Liszna czy Wujskie tam w dolinie nie ma żadnego zasięgu, ani satelita nie łapie, dlatego, dopiero jak się gdzieś pokaże, to wiemy, gdzie jest. 

- wyjaśnia nam leśniczy, Marek Wilk.

O to, jakie kroki zostaną podjęte zapytamy w dniu jutrzejszym w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie, a Państwa uczulamy, abyście zachowali najwyższą ostrożność i ograniczyli wycieczki piesze na Orli Kamień. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy