Oto jego relacja:
- Będąc na wycieczce w miniony weekend, postanowiłem zobaczyć zabytkowe Bunkry Linii Mołotowa. Ku mojemu zdziwieniu, jeden z bunkrów, który - jak sprawdziłem - znajduje się na miejskiej działce 870/5, został ogrodzony przez właściciela sąsiedniej działki, którym jest znany sanocki lekarz. Pytanie: jak to należy rozumieć? Czy zostało to zrobione w sposób legalny, za wiedzą miasta? I dlaczego?
W załączniku zdjęcia z terenu i geoportalu, gdzie jednoznacznie widać, że właściciel działki 870/15 postawił płot na miejskiej działce. Dla ułatwienia podaję numery ksiąg wieczystych: KS1S/00079678/7 - działka p. W.K. i KS1S/00069060/9 - działka miejska.
fot. lokalizacja bunkra
O wyjaśnienie zgłoszonych wątpliwości poprosiliśmy Urząd Miasta w Sanoku. Oto, co dowiedzieliśmy się;
- Bunkier, datowany na lata 1940-1941, ujęty w gminnej ewidencji zabytków miasta Sanoka, znajdujący się na działce nr 870/5, obręb Olchowce, wraz z terenem do niego przyległym, w 2016 roku oddany został w dzierżawę właścicielom działki 870/15, na ich wniosek. Po uzyskaniu pozytywnej opinii naczelnika Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Miasta, została sporządzona umowa dzierżawy, z zastrzeżeniem, że obiekt nie może ulec zniszczeniu ani zasypaniu, a także musi istnieć możliwość jego obejrzenia z bliska, na życzenie turystów. Wtedy też, po kolejnym wniosku dzierżawców, Gmina Miasta Sanoka wyraziła zgodę na zamontowanie ogrodzenia z elementów rozbieralnych, nietrwale związanego z gruntem. Działka nr 870/5 została przekazana Gminie Miasta Sanoka w 1999 roku przez Wojewodę Podkarpackiego. Bunkier, znajdujący się na niej, zachował się w stanie zaniedbanym. Wobec faktu oddania przedmiotowej działki w dzierżawę, teren jest ogrodzony i regularnie porządkowany. Ponadto, wygrodzenie bunkra obiektywnie pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo osób postronnych, a obejrzenie bunkra możliwe jest po kontakcie z dzierżawcą.
- w podpisie: z up. burmistrza Artur Kondrat, z-ca burmistrza ds. rozwoju.
fot. Ogrodzenie, zieleń, a w tle masyw bunkra
W przypadku chęci zwiedzenia ruin bunkra Linii Mołotowa należy się zwrócić do właściciela posesji przy ul. Poetyckiej 11, telefonicznie pod numer 532 754 169 bądź 604 264 096 lub na miejscu dzwonkiem przy furtce wejściowej. Dzierżawca zapewnił, że wszystkich chętnych do zwiedzania osobiście oprowadza, ponieważ ruiny bunkra nie są bezpieczne ze względu na stan techniczny obiektu oraz zamieszkiwanie w nim zwierzyny leśnej.
Od autora: Mając wątpliwości, zadbaliśmy o opinię ekspertów. Potwierdzili oni, że Miasto jako właściciel działki, a więc i zlokalizowanego na nim obiektu, mogło tak zrobić. Pewien kłopot może mieć jedynie dzierżawca, zwłaszcza że nastał czas, iż tematyka bunkrów cieszy się dużym zainteresowaniem.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.