Reklama

Do końca sierpnia uda się zaszczepić pierwszą dawką wszystkich chętnych Polaków

Opublikowano:
Autor:

Do końca sierpnia uda się zaszczepić pierwszą dawką wszystkich chętnych Polaków - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Strefa Covid-19 Przyjmujemy, że jeżeli w maju rozpoczniemy masowe szczepienia w punktach powszechnych, to potrzebujemy 19 tygodni, żeby wszystkich chętnych mieszkańców naszego kraju zaszczepić pierwszą dawką, czyli do końca sierpnia – poinformował we wtorek p.o. prezesa NFZ Filip Nowak.

Nowak na konferencji prasowej z szefem KPRM Michałem Dworczykiem przekazał, że punkty szczepień w kraju mają duży potencjał, jest ich - jak podał - 6,5 tys.

 

 

Zaznaczył, że możliwość szczepień jest znacznie większa niż dostawy szczepionek. "Spodziewamy się, że w maju tych szczepionek będzie już znacznie większa ilość. W związku z tym samorządowcy zostali poproszeni, żeby wspólnie z podmiotami leczniczymi utworzyli dodatkowe tzw. powszechne punkty szczepień" - powiedział Nowak.

 

Dodał, że NFZ przygotował mapę potrzeb szczepiennych, w której zróżnicowano powiaty, gdzie tempo szczepień - w zależności od miejsca- jest większe lub mniejsze.

 

Podkreślił, że "najbardziej pożądana sytuacja jest taka, że mieszkańcy mają możliwość zaszczepienia się w swoim powiecie lub w niedalekiej odległości od miejsca zamieszkania lub pracy". "Dlatego też wyróżniliśmy te powiaty, w których ten czas na wyszczepienie całej populacji jest znacznie dłuższy niż średnia w kraju i przede wszystkim zalecaliśmy i prosiliśmy samorządowców o pomoc w stworzeniu punktów powszechnych właśnie w tych powiatach" - powiedział Nowak.

 

Dodał, że w mapie potrzeb szczepiennych skupiono się m.in. na dorosłej populacji mieszkańców danego obszaru, która nie jest jeszcze zaszczepiona dwiema dawkami.

 

"Często zadawano nam pytania, jaki szacujemy procent wyszczepienia populacji w danym powiecie. Z racjonalnego punktu widzenia zakładamy, że zaszczepi się 100 proc. mieszkańców, bo po pierwsze, ta chęć zaszczepienia wzrasta (...), dodatkowo wracają do szczepień ozdrowieńcy, a poza tym, gdyby jednak były jakieś wahania, jeśli chodzi o dostawy (szczepień), to lepiej spróbować zaproponować nieco szerszy ten harmonogram" - tłumaczył Nowak.

 

Szef KPRM Michał Dworczyk doprecyzował przy tym, że założenie o 100 proc. zaszczepienia populacji to "teoretyczna wartość przyjęta wyłącznie na potrzebę utworzenia algorytmu i obliczeń". "Nie chciałbym, żeby ktokolwiek pomyślał, że zakładamy, że 100 proc. Polaków zaszczepi się, bo to jest niemożliwe w żadnym kraju, w Polsce również" - powiedział.

 

Szef NFZ zapowiedział, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to do końca sierpnia uda się zaszczepić pierwszą dawką wszystkich chętnych Polaków.

 

"Przyjmujemy, że jeżeli w maju rozpoczniemy masowe szczepienia w punktach powszechnych, już po tych, które zostaną uruchomione pilotażowo, to potrzebujemy 19 tygodni, żeby wszystkich wszystkich chętnych mieszkańców naszego kraju wyszczepić pierwszą dawką do końca sierpnia" - powiedział Nowak.

 

Zwrócił uwagę, że dzięki współpracy z samorządami udało się uruchomić 500 nowych punktów szczepień i zwiększyć potencjał w 161. "To jest blisko 700 nowych punktów szczepień, co po dodaniu do tych 6,5 tys. daje nam ogromny potencjał i możliwość zwiększenia tempa szczepienia" - dodał szef NFZ.

 

Podziękował też samorządowcom za merytoryczną współpracę.(PAP)

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy