Reklama

Zioła na depresję, które trzeba znać!

Opublikowano: pt, 16 sie 2019 17:00
Autor:

Zioła na depresję, które trzeba znać! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Promowane

Depresja jest wyjątkowo poważnym zaburzeniem nerwicowym, z którym boryka się niemal 350 milionów ludzi na całym świecie. Również w naszym kraju na różne jej odmiany uskarża się coraz więcej osób. W leczeniu depresji stosuje się przede wszystkim farmakoterapię, ale warto ją wspomóc poprzez wykorzystanie odpowiednio dobranych ziół. Sprawdźmy zatem, jakie zioła na depresję wykazują największą skuteczność. 

Depresja to nie jest zwykłe przygnębienie

Charakterystycznym symptomem depresji jest obniżenie nastroju, ale objawy z tym związane nie mijają po kilku dniach. To właśnie odróżnia depresję od przejściowej chandry. Chory cierpi z powodu bezsenności i chronicznego zmęczenia, wpada w stany apatyczne, czuje brak energii do jakiegokolwiek działania, w zasadzie nic go nie cieszy. Niekiedy trudność sprawia nawet wstanie z łóżka. Wszystkie symptomy nie tylko utrzymują się przez długi czas, ale także mogą się nasilać – szczególnie w okresie jesienno-zimowym. 

Leczenie depresji

Terapia najczęściej jest długotrwała i wymaga zastosowania różnorodnych form. Podstawę stanowią oczywiście leki przeciwdepresyjne, jednak wykorzystuje się również psychoterapię i fototerapię. Warto zarazem wdrożyć naturalne metody, jak odpowiednie ćwiczenia fizyczne, a nawet zmianę stylu żywienia. W łagodniejszych stanach wysoką skuteczność wykazują także niektóre zioła. Na ich leczniczy efekt należy oczywiście trochę poczekać, ponieważ zioła przeciwdepresyjne nigdy nie działają od razu. Doskonale się sprawdzają jako środki łagodzące stany lękowe, redukujące wysoki poziom stresu albo regulujące kłopoty ze snem. 

Popularne zioła na depresję 

Wykorzystanie ziół w leczeniu depresji oznacza zdecydowanie mniejszą ilość skutków ubocznych w stosunku do farmakoterapii. W zależności od konkretnych objawów można zastosować zioła przeciwdziałające bezsenności, poprawiające nastrój czy też działające uspokajająco i zmniejszające stany lękowe. 

Należy tu wyróżnić przede wszystkim szafran pomagający przywrócić równowagę emocjonalną, a zarazem odzyskać dobry nastrój. Przy jego stosowaniu ostrożność powinny zachować osoby przyjmujące jednocześnie leki na cukrzycę czy nadciśnienie. Innym skutecznym ziołem jest popularny dziurawiec, który zawiera hipercynę. To ten składnik pośrednio przyczynia się do wzrostu stężenia serotoniny w układzie nerwowym, a w konsekwencji do poprawy nastroju. Dziurawiec wykazuje ponadto działanie nasenne.

Osoby przyjmujące dziurawiec powinny jednak unikać słońca, aby nie pojawiły się plamy na skórze.  Z kolei glistnik jaskółczy zawiera alkaloidy niwelujące napięcie nerwowe i tym samym ułatwiające zasypianie. Ze względu na siłę działania należy go zażywać pod okiem lekarza i nie nadaje się dla chorych na jaskrę czy dla kobiet w ciąży. Właściwości przeciwdepresyjne i hamujące nerwicę wykazuje również arcydzięgiel, a zasypianie ułatwia napar z lipy.  W przypadku dużych wahań nastroju warto sięgnąć po żeń-szeń zwiększający poziom stężenia dopaminy i serotoniny. Towarzyszące depresji stany lękowe można redukować dzięki zastosowaniu melisy, chmielu czy kozłka lekarskiego. Przyjmowane zioła mogą mieć postać naparów, herbat, ale również gotowych suplementów. 

Wykorzystanie ziół w leczeniu depresji może przynieść efekty, jednak zawsze terapia powinna się odbywać pod czujnym okiem specjalisty. Podstawą zaś jest precyzyjna diagnoza oraz dopasowanie preparatów i metod leczniczych do indywidualnych potrzeb osoby cierpiącej z powodu depresji. To zbyt poważny problem, aby radzić sobie na własną rękę.

Źródło:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE