Zbyt późne wykonanie cesarskiego cięcia. Poważne powikłania i skutki błędnej decyzji lekarza

Opublikowano:
Autor:

Zbyt późne wykonanie cesarskiego cięcia. Poważne powikłania i skutki błędnej decyzji lekarza - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Ostatnimi czasy obserwujemy duży wzrost wykonywania cesarskiego cięcia. Coraz częściej dyskutuje się na temat tego, czy lepszy jest poród naturalny czy zabieg CC. Dywagacje na ten temat nie mają jednak większego sensu, gdyż cesarskie cięcie nie jest zamiennikiem naturalnego porodu, jest to zabieg, który stosuje się w sytuacjach skrajnych, na podstawie ściśle określonych wskazań medycznych. Zaniechania lub błędy w tym zakresie mogą nieść poważne skutki dla pacjentki i dziecka.

Cesarskie cięcie - to nie wybór to konieczność

Niestety panuje obiegowa, bardzo krzywdząca dla kobiet opinia, że cesarskie cięcie wykonuje się, ponieważ rodząca była zbyt wygodna, aby urodzić naturalnie. Nieustannie spekuluje się, na temat tak zwanych „cesarek na życzenie” i bez wątpienia istnieje też takie zjawisko. Tym niemniej pamiętać należy, że tego typu zabieg niesie ze sobą spore ryzyko i wiązać się może z licznymi powikłaniami. Należy podkreślić, że wykonanie zabiegu cesarskiego cięcia w większości przypadków podyktowane jest ściśle określonymi wskazaniami medycznymi i często ratuje zdrowie oraz życie zarówno rodzącej, jak i noworodka. Szczególnie niebezpieczne bywają sytuacje, kiedy wspomniany zabieg wykonuje się z tak zwanych wskazań nagłych, należą do nich:

  • brak postępu porodu w I okresie
  • brak postępu porodu w II okresie
  • zagrażająca zamartwica płodu
  • nieprawidłowe wstawianie się główki płodu
  • podejrzenie infekcji wewnątrzmacicznej
  • wypadnięcie części drobnych płodu
  • podejrzenie przedwczesnego oddzielenia się łożyska
  • podejrzenie pęknięcia ściany macicy
W medycynie wyróżnia się także wskazania położnicze planowe:

  • nieprawidłowe ułożenie płodu
  • łożysko przodujące
  • niewspółmierność porodowa
  • wady płodu, które uniemożliwiają poród siłami natury
  • wady anatomiczne miednicy
Istnieją także pozapołożnicze wskazania do cesarskiego cięcia:

  • kardiologiczne
  • ortopedyczne
  • pulmonologiczne
  • neurologiczne
  • okulistyczne
  • psychiatryczne
Z reguły decyzję o cesarskim cięciu ze wskazań pozapołożniczych podejmuje ginekolog-położnik w oparciu o opinię lekarza z danej dziedziny medycyny.

Zła sława szkodzi rodzącym

Niestety, choć cesarskie cięcie jest dobrodziejstwem współczesnej medycyny, ratującym zdrowie rodzących i ich dzieci, owiane jest złą sławą. Wielokrotnie zarzuca się, że cesarskie cięcie jest po prostu wygodną alternatywą dla porodu naturalnego. To myślenie ma wpływ na traktowanie kobiet, które urodziły w ten sposób i na lekarzy, którzy ten zabieg wykonali. Bez wątpienia poród naturalny jest najlepszą i najbezpieczniejszą alternatywą, jednak są przypadki w których to właśnie ten rodzaj porodu niesie ze sobą śmiertelne niebezpieczeństwo. W takim momencie powinno wykonać się cesarskie cięcie. Jednak są szpitale oraz lekarze, którzy szczycą się niską ilością wykonywanych zabiegów CC. Zapominając, że nie jest to żaden konkurs ani wyścig, a ceną może być ludzkie życie i zdrowie. Taka walka pomiędzy zwolennikami naturalnych porodów, a cesarskich cięć trwa, prowadząc niejednokrotnie do tragedii. Zdarza się, że lekarze zbyt późno podejmują decyzję o przeprowadzeniu wspomnianego zabiegu i kończy się to poważnymi powikłaniami. Zdarza się zamartwica płodu, jest to niedotlenienie, które prowadzić może do uszkodzenia centralnego układu nerwowego, a nawet do śmierci dziecka. U noworodków, u których wystąpiło takie niedotlenienie może dojść do porażenia mózgowego, padaczki lub opóźnienia mózgowego i rozwojowego. Niestety zbyt późna decyzja o przeprowadzeniu cesarskiego cięcia może mieć także wpływ na zdrowie rodzącej, doprowadzając nawet do jej śmierci.

Masz prawo do dobrej opieki medycznej

Każdy pacjent, a szczególnie rodząca ma prawo do dobrej opieki medycznej i godnego traktowania. Jeśli lekarz z różnych powodów zbyt późno podjął decyzję o cesarskim cięciu i miało to wpływ na zdrowie kobiety rodzącej lub noworodka, rodzice dziecka mają prawo do odszkodowania i zadośćuczynienia za błąd lekarski – mówi specjalista z  Ośrodka Pomocy Poszkodowanym. Rzetelne zabezpieczenie roszczeń oraz fachowa reprezentacja są nieocenione w procesie uzyskiwania rekompensaty. Zadośćuczynienie i odszkodowanie za błędy medyczne zgodnie z literą prawa jest należne każdemu poszkodowanemu pacjentowi.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE