Reklama

Zaniżone odszkodowanie lub zadośćuczynienie za śmierć. Ja uzyskać wyższe świadczenie?

Opublikowano:
Autor:

Zaniżone odszkodowanie lub zadośćuczynienie za śmierć. Ja uzyskać wyższe świadczenie? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Promowane Uzyskanie odszkodowania lub zadośćuczynienia zawsze wiąże się z koniecznością przejścia przez pewną procedurę. Początkowym etapem jest zgłoszenie sprawy do ubezpieczyciela, który w oparciu o wewnętrzny model postępowania, wypłaca należne świadczenia. Niestety, czasami ich wysokość jest niesatysfakcjonująca dla poszkodowanych. Co w takim razie można zrobić, aby uzyskać wyższą kwotę?

Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela

Aby uzyskać wyższe odszkodowanie lub zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby, należy wnieść odwołanie od decyzji ubezpieczyciela. Pismo to jest kierowane do zarządu danej firmy ubezpieczeniowej. Jest to pierwszy krok w walce o wyższe świadczenia. Decyzja w przedmiocie rozpatrzenia odwołania powinna zostać rozpatrzona w ciągu 30 dni, a odwołujący się zostanie poinformowany o wyniku na piśmie.

Co jeśli odwołanie nie przyniesie zamierzonego skutku?

Jeżeli odwołanie do zarządu towarzystwa ubezpieczeniowego nie będzie skutkowało satysfakcjonującym załatwieniem danej sprawy, wówczas pozostaje droga sądowa. Jak jednak wiadomo, procesy trwają dość długo. Ich czas uzależniony jest przede wszystkim od stopnia skomplikowania danej sprawy. Niemniej jednak, nie należy obawiać się sądu. Postępowanie rządzi się swoimi regułami, lecz zawsze istnieje możliwość skorzystania z pomocy prawnika, który może reprezentować poszkodowanego. Ponadto pomoże on sformułować wszystkie pisma, które będzie trzeba złożyć w toku postępowania, a także będzie zgłaszał potrzebne wnioski dowodowe. Co jest niezwykle istotne, nawet w trakcie procesu sądowego istnieje możliwość skorzystania z mediacji. Ugoda zawarta przed mediatorem jest tak samo ważna jak wyrok, jeżeli zostanie zatwierdzona przez sąd.

Okiem specjalistów

Według specjalisty z kancelarii Kompensja, Polacy coraz mniej obawiają się walczyć o swoje prawa, także przed sądem, jeżeli jest taka potrzeba. Wynika to nie tylko ze wzrostu świadomości prawnej, ale także z większego zaufania do prawników. Duża w tym zasługa firm odszkodowawczych, które oferują poszkodowanym niezwykle korzystne warunki współpracy oraz finansowania. Wynagrodzenie tego rodzaju firm ma charakter prowizyjny, uzależniony od końcowego wyniku danej sprawy. Klienci bardzo chwalą sobie ten model finansowania, gdyż umożliwia on dochodzenie roszczeń także przez osoby niezbyt zamożne. Jak zatem widać, na rynku działają podmioty, które wyspecjalizowały się w dochodzeniu odszkodowań oraz zadośćuczynień na rzecz osób poszkodowanych w wypadkach drogowych.

Nie od dziś wiadomo, że firmy ubezpieczeniowe stosują rozmaite sztuczki, które mają na celu wypłacenie możliwie najniższych świadczeń. Nie należy się jednak poddawać, gdy ich wysokość nie jest satysfakcjonująca. Zawsze możliwe jest bowiem złożenie odwołania, a także wystąpienie na drogę sądową, jeżeli okaże się, że polubowne środki nie spełniają swojej roli.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE