Zachorujesz? Stracisz. Ile kosztuje choroba?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Linkhouse

Zachorujesz? Stracisz. Ile kosztuje choroba? - Zdjęcie główne

Zachorujesz? Stracisz. Ile kosztuje choroba? | foto Linkhouse

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Choroby są podstępne i często rozwijają się niezauważone, a wypadki nie wybierają. Upadek ze schodów, potknięcie się na chodniku czy udział w nieszczęśliwym zdarzeniu na drodze mogą spotkać każdego. Nawet jeżeli płacisz składki na ubezpieczenie zdrowotne, to i tak poniesiesz koszty związane z leczeniem. Ile pieniędzy ubędzie z twojego portfela, jeżeli poważnie zachorujesz lub ucierpisz w wypadku? Wyjaśniamy.

Choroby są podstępne i często rozwijają się niezauważone, a wypadki nie wybierają. Upadek ze schodów, potknięcie się na chodniku czy udział w nieszczęśliwym zdarzeniu na drodze mogą spotkać każdego. Nawet jeżeli płacisz składki na ubezpieczenie zdrowotne, to i tak poniesiesz koszty związane z leczeniem. Ile pieniędzy ubędzie z twojego portfela, jeżeli poważnie zachorujesz lub ucierpisz w wypadku? Wyjaśniamy.

Za pobyt w państwowym szpitalu nie płacisz, ale…

Hospitalizacja to na pewno ostatnie, czego chcesz, ale niestety bywa konieczna. W szpitalu możesz liczyć na opiekę personelu (lekarzy i pielęgniarek, a nawet fizjoterapeutów), bezpłatne leki i zabiegi. Mimo tego rzeczywistość nie jest różowa.

Podczas hospitalizacji będziesz prawdopodobnie znajdować się na zwolnieniu lekarskim. Już w tym momencie tracisz – pensja, którą wypłaci ci pracodawca będzie wtedy skromniejsza. Zasiłek chorobowy wyniesie 80% twojego wynagrodzenia. Oznacza to, że twoja dniówka będzie o 20% niższa, a na koniec miesiąca do twojego portfela trafi mniej pieniędzy,

Spodziewaj się też tego, że ze szpitala wyjdziesz z plikiem dokumentacji – zaleceń, skierowań i recept. Za leki zapłacisz z własnej kieszeni (choć niektóre z nich mogą być refundowane). Natomiast mając skierowanie np. do kardiologa czy gastrologa, możesz umówić się na wizytę do specjalisty współpracującego z NFZ. Niestety, spodziewaj się wtedy terminu badania odległego o kilka, a nawet kilkanaście miesięcy. Prawdopodobnie zdecydujesz się wtedy na skorzystanie z prywatnych usług medycznych. Takie wizyty kosztują słono… 200, 300 czy 400 zł – takie kwoty to standard w cenniku prywatnych konsultacji lekarskich.

Co się dzieje, kiedy mniej zarabiasz?

Podczas choroby nie ma taryfy ulgowej. Rachunki, raty kredytu i czesne w szkole dzieci czekają na opłacenie.

Będąc chorym, łatwo o utracenie płynności finansowej. Zarabiasz mniej, jednak twoje zobowiązania nie maleją. Dochodzą do tego jeszcze wydatki związane z zakupem leków, opatrunków, ortezy i innych środków medycznych, a czasami także z rehabilitacją.

Niestety, w takiej sytuacji może ucierpieć sytuacja materialna twojej rodziny, a standard życia domowników może znacząco się obniżyć. Niektórzy ratują się wtedy kolejnymi kredytami z banków czy chwilówkami, co prowadzi do zaplątania się w spiralę długów.

Chcesz uniknąć takiego czarnego scenariusza? Nie masz wyboru – musisz wcześniej zatroszczyć się o finansową poduszkę bezpieczeństwa.

Nie chcesz zostać bankrutem, gdy zachorujesz? Licz na siebie i podejmij dobre decyzje

Po pierwsze – oszczędzaj

Zaskórniaki odkładane na czarną godzinę mogą być jedynym kołem ratunkowym w trudnej, życiowej sytuacji. Zdecydowanie lepiej odkładać je na koncie bankowym niż w przysłowiowej skarpecie.

Wprowadź dyscyplinę finansową. Co miesiąc odkładaj z góry określoną kwotę, która będzie twoją poduszką bezpieczeństwa. Niech będzie to np. konkretny procent od twoich comiesięcznych wpływów na konto. Po pewnym czasie na koncie uzbiera się okrągła sumka. Nie pozwól jednak, aby cię kusiła – pamiętaj, że ta kwota to miękkie lądowanie dla ciebie i twojej rodziny na wypadek nieszczęśliwego zdarzenia czy choroby.

Po drugie – ubezpiecz się

Ze swojego comiesięcznego budżetu wygospodaruj środki na składkę polisy na życie. Wybierz taką, która obejmuje także ubezpieczenia na wypadek poważnego zachorowanie i NNW. Co zagwarantuje ci dobra i kompleksowa polisa na życie? Będzie to m.in.:

  • wypłata odszkodowania, gdy poważnie zachorujesz – np. na chorobę nowotworową, stwardnienie rozsiane czy na Alzheimera. Ubezpieczyciel wypłaci ci pieniądze po dostarczeniu mu stosownej dokumentacji medycznej;
  • sfinansowanie niezbędnej rehabilitacji i leczenie w prywatnej placówce;
  • pokrycie kosztów zatrudnienia opiekuna i zakupu sprzętu medycznego;
  • wypłata odszkodowania, gdy twoje zdrowie ucierpi na skutek wypadku.
W trudnej sytuacji ubezpieczyciel może wesprzeć ubezpieczonego nie tylko finansowo. Niektóre polisy zobowiązują towarzystwa ubezpieczeniowe do organizacji transportu medycznego, pomocy psychologicznej i do dowozu leków do chorego. Wszystko zależy od tego, jaki zakres ma ubezpieczenie. Oferty ubezpieczycieli (koszty i warunki umów) poznasz bliżej, wykorzystując kalkulator polis na życie w rankomat.pl.

Pieniądze za pobyt szpitalu – kiedy możesz je otrzymać?

Hospitalizacja nie będzie tak dotkliwa dla portfela, jeżeli zanim zachorujesz, wykupisz ubezpieczenie na życie. Może ono obejmować odszkodowanie za pobyt w szpitalu. Więcej przeczytasz o tym na https://rankomat.pl/zycie/odszkodowanie-za-pobyt-w-szpitalu-jak-gdzie-i-ile.

Pieniądze będą należały ci się za każdy dzień hospitalizacji. Kwota, którą wypłaci ci ubezpieczyciel, zależy od warunków zawartej umowy. Odszkodowanie za pobyt w szpitalu wypłaca się zwykle wtedy, gdy jest on spowodowany chorobą lub wypadkiem. Nie dotyczy to hospitalizacji związanej np. z badaniami kontrolnymi.

Chcesz w spokoju wracać do zdrowia? Wcześniej pomyśl o tym, że możesz zachorować i że będą ci wtedy potrzebne dodatkowe fundusze. Dlatego zawsze miej trochę gotówki na czarną godzinę i wykup dobre ubezpieczenie na życie. Odszkodowanie plus własne pieniądze pomogą ci przetrwać trudny czas.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE