Wypełnianie wniosku o nadanie obywatelstwa polskiego krok po kroku

Opublikowano:
Autor:

Wypełnianie wniosku o nadanie obywatelstwa polskiego krok po kroku - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Stresujące wypełnianie dokumentów jest problematyczne zwłaszcza dla cudzoziemców, którzy znają język polski na podstawowym poziomie. Podpowiadamy, jak należy prawidłowo wypełnić wniosek o obywatelstwo polskie. Skorzystaj z naszych wskazówek,a nawet najbardziej skomplikowany formularz nie będzie stanowił dla Ciebie wyzwania.

Zanim uzyskasz obywatelstwo polskie, musisz zadbać o odpowiednie dokumenty

Obywatelstwo polskie można uzyskać na różne sposoby, z czego każdy wiąże się z dostarczeniem określonych dokumentów. Najważniejszy jest wniosek o nadanie obywatelstwa. Oprócz niego, niemal w każdym przypadku wymagane są: odpisy aktu urodzenia i małżeństwa, karta stałego pobytu, i pozwolenie na stały pobyt, zdjęcie, dokument potwierdzający tożsamość oraz zaświadczenie o znajomości języka. Wniosek o nadanie obywatelstwa polskiego można pobrać z internetu na swój komputer, a następnie wydrukować i czytelnie wypełnić w domu. Ważne jest, żeby zrobić to bardzo dokładnie, drukowanymi literami. Tylko taki dokument zostanie przyjęty w urzędzie lub u konsula polskiego. Formularz składa się z 13 stron A4, z czego dwie ostatnie zawierają szczegółowe objaśnienia dla obcokrajowców. Zanim zaczniemy wypełniać wniosek, warto przeczytać te wskazówki, by uniknąć niepotrzebnych błędów i nie tracić czasu na wnoszenie poprawek.

Instrukcja w pigułce, czyli wspólnie wypełniamy wniosek o nadanie obywatelstwa polskiego

Dokument do wypełnienia nie jest szczególnie skomplikowany, ale nawet prosty podpunkt może wprawić obcokrajowca w zakłopotanie, dlatego spróbujemy w przystępnej formie wyjaśnić, co trzeba wpisywać w poszczególne rubryki. Zaczynamy na stronie nr 3, gdzie należy wkleić zdjęcie oraz uzasadnić, dlaczego ubiegamy się o obywatelstwo polskie. Tu warto wypunktować, od jak dawna mieszkamy w Polsce, jak ważny jest dla nas ten kraj oraz, co da nam obywatelstwo. Na uzasadnienie przewidziano aż 1,5 strony, więc wykorzystajmy jak najwięcej z tego miejsca. Każdy argument jest ważny i może wpłynąć na decyzję urzędnika. Po złożeniu podpisu, przechodzimy do rubryki z danymi osobowymi. Wypełniamy je krok po kroku, ciemnym długopisem i dużymi literami. Podajemy kolejno: imiona, nazwisko, nazwisko rodowe, datę urodzenia i pozostałe dane, które są wymagane we wniosku.

Problematyczna bywa strona 7, gdzie należy opisać swoje źródła utrzymania. Ważne, by podać rodzaj prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, miejsce pracy i typ umowy oraz wymienić osiągnięcia zawodowe. Jeśli działamy w partii politycznej, musimy to uwzględnić w formularzu, podając orientacyjne daty. Dalsza część wniosku o obywatelstwo polskie dotyczy małżonka i dziecka. Powoli docieramy do końca. W razie, gdy w danej rubryce zabrakło nam miejsca, a chcemy jeszcze coś dopisać, jest na to miejsce na stronie 10, w punkcie XI. Niżej należy ponownie złożyć czytelny podpis. Gotowy wniosek polecamy sprawdzić przed złożeniem, jeszcze raz dokładnie go czytając. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, warto skonsultować się ze znawcą z portalu Visa  and Work. Profesjonalna pomoc dla obcokrajowców to niezastąpione wsparcie w ubieganiu się o obywatelstwo polskie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE