Reklama

Wypalenie zawodowe – Czy można go uniknąć?

Opublikowano:
Autor:

Wypalenie zawodowe – Czy można go uniknąć? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Chyba każdy z nas przynajmniej raz w życiu słyszał o wypaleniu zawodowym. Wielu spotkało się z tym zjawiskiem w swoim najbliższym otoczeniu. Być może problem ten dopadł kogoś z Twoich współpracowników. Dowiedz się, czy wypalenia zawodowego można uniknąć.

 

Z czego bierze się wypalenie zawodowe?

Przeglądając oferty pracy np. na Pracuj.pl i odpowiadając na wybrane ogłoszenie, nie zastawiasz się nad tym, jak bardzo zaabsorbują Cię nowe obowiązki. Zwłaszcza, gdy nowa praca nawiązuje do Twoich pasji i zainteresowań, a przy realizując zadania czuje się, jak ryba w wodzie.

Pojawiają się pierwsze nadgodziny, a po nich kolejne i coraz dłuższe. Z czasem zaczynasz część swoich obowiązków zawodowych i zadań zabierać do domu i tam nadrabiać pracę. Po raz kolejny odkładasz urlop i nawet nie zastanawiasz się, który weekend poświęcisz na choćby krótki wypoczynek. Znasz to z doświadczenia? Uważaj, bo lada moment dopaść Cię mogą poważne dolegliwości, które wymusza na Tobie skorzystanie ze zwolnienia lekarskiego.

Wypalenie zawodowe odbiera siły i chęci do działania. Nawet ulubione zajęcie przestaje być satysfakcjonujące, a wykonanie choćby najprostszych zadań sprawia ogromne trudności.

 

Po czym poznać wypalenie zawodowe?

Pierwszym objawem wypalenia zawodowego jest chroniczne zmęczenie. Powodem do niepokoju są też: kłopoty ze snem, koncentracją, wahania nastroju i pojawiające się coraz częściej wahania nastroju. Z czasem przestajesz wierzyć w siebie i swoje umiejętności, a Twoja samoocena spada.

 

Jak tego uniknąć?

Najprostszym sposobem na uniknięcie wypalenia zawodowego jest zachowanie umiaru i równowagi pomiędzy życiem prywatnym, a pracą zawodową. Zadbaj o czas wolny od obowiązków służbowych i wykorzystaj go na odpoczynek. Weekendy spędzaj relaksując się w gronie rodziny lub znajomych. Zadbaj o to, by przynajmniej raz w roku pojechać na wakacje i całkowicie oderwać się od codziennych obowiązków.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE