Ubezpieczenia OC i AC a sprzedaż auta – to musisz wiedzieć

Opublikowano:
Autor:

Ubezpieczenia OC i AC a sprzedaż auta – to musisz wiedzieć - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Sprzedaż samochodu to nie tylko zysk, ale również szereg formalności, których należy dopełnić. Jedną z nich jest kwestia ubezpieczenia OC i AC. Co dzieje się z nimi po pozbyciu się pojazdu? Gdzie należy zgłosić taką transakcję? O tym musisz pamiętać!

Czy zgłoszenie sprzedaży samochodu do ubezpieczyciela jest konieczne?

Posiadanie samochodu wiąże się z odpowiedzialnością oraz pewnymi kosztami. Przed właścicielem pojawia się szereg wyzwań, jak rejestracja pojazdu czy wykupienie odpowiedniej polisy. O ile w przypadku rejestracji można liczyć na wiedzę i wsparcie urzędników, kwestią ubezpieczenia należy zająć się już samodzielnie. Kluczowe jest przede wszystkim posiadanie aktualnego ubezpieczenia OC – jest ono wymagane, dlatego kierowca, który go nie zapłaci, podlega karze. Przydatnym rozwiązaniem będzie OC kalkulator, dzięki któremu w łatwy sposób można znaleźć tanie ubezpieczenie oraz je kupić dla naszego samochodu.

Także sama transakcja sprzedaży auta oznacza potrzebę wypełnienia kilku dokumentów i to zarówno przez sprzedającego, jak i kupującego. Obie strony muszą dopilnować formalności, by oficjalnie dopełnić targu. Jednym z podstawowych zadań jest poinformowanie przez zbywcę ubezpieczyciela o sprzedaży pojazdu. Takie zgłoszenie chroni przed wezwaniami do zapłaty składek i ma charakter obowiązkowy. Zawiadomienie ubezpieczyciela o sprzedaży auta musi nastąpić nie później niż 14 dni po zawarciu umowy. Wypowiedzenie OC powinno zawierać numer polisy oraz dane osoby, której sprzedaliśmy auto.

Sprzedaż samochodu – co z wykupionymi polisami?

"Sprzedałem auto i nie wypowiedziałem umowy OC" – to częsty przypadek, co więc dzieje się w w razie niedopełnienia formalności? Jeśli ubezpieczyciel nie dostanie wypowiedzenia OC, może automatycznie zażądać zapłaty polisy za kolejny rok.

Aktualna polisa OC jest przypisana do pojazdu, dlatego samoczynnie przysługiwać będzie nabywcy auta. Oznacza to, że nie musi on płacić żadnych dodatkowych składek aż do wygaśnięcia umowy. Ma jednak pełne prawo do tego, by zmienić ubezpieczyciela. Wystarczy jedynie, że zgłosi wypowiedzenie i wybierze nową polisę. Takie rozwiązanie ma z kolei konsekwencje dla poprzedniego właściciela. Dostanie on wówczas zwrot kosztów za pozostały czas umowy.

Nie każdy kierowca decyduje się na wykupienie AC, przede wszystkim dlatego, że polisa ta nie ma charakteru obowiązkowego. Ubezpieczenie AC – w przeciwieństwie do OC – jest dobrowolne, co oznacza, że nie zostanie przekazana nabywcy wraz z autem. Nabywca – jeśli ma taką wolę – może ubezpieczyć się we własnym zakresie. Zbywca ma natomiast prawo do odzyskania niewykorzystanych składek. W tym celu musi poinformować ubezpieczyciela o fakcie sprzedaży samochodu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE