Reklama

Truskawki - jak skutecznie uprawiać te pyszne owoce?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Truskawki - jak skutecznie uprawiać te pyszne owoce? - Zdjęcie główne

foto Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Truskawki - pielęgnacja truskawek, uprawa truskawek to tematy, które często są wyszukiwane w Internecie, wyszukiwane na forach, ponieważ mnóstwo osób posiadających działki chętnie chce podjąć się uprawy tych pysznych, słodkich, krwistoczerwonych owoców, które latem wywołują furorę wśród wszystkich. Nic w tym dziwnego - truskawki są warte poświęceń, należą do jednego z najbardziej rozchwytywanego rodzaju owoców, chętnie je się je na surowo, jak i robi z nich wszelkiej maści przetwory.

Uprawa truskawek - jak do tego podejść?

Truskawki to dość niskie byliny, które śmiało można uprawiać tak w gruncie, jak i w pojemnikach. Uprawy truskawek nie należą do najtrudniejszych, dlatego warto się pokusić się o malutkie poletko lub kilka pojemników, by latem cieszyć się wysypem słodkich owoców. Nawet początkujący działkowiec jest w stanie sadzić truskawki i zebrać z nich latem owoce. Istotne jest jednak, że rośliny sadzimy w nasłonecznionym miejscu, ponieważ słońce pozytywnie wpływa na ich wzrost. Truskawki najlepiej rozwijają się w glebie o pH równym 5,5 - 6. Truskawki świetnie rosną w glebie bogatej w próchnicę, lekkiej.

W momencie, kiedy mamy już miejsce na truskawki, warto pokusić się o zakup sadzonek. W Polsce występuje mnóstwo ciekawych odmian truskawek. Do najbardziej znanych i lubianych należą sadzonki truskawek frigo. Odmiany truskawek są ważne, ponieważ z pewnością każda może mieć inny smak, ale również inne wymagania podczas uprawy. Ciekawym sposobem jest zdecydowanie się na kilka odmian o różnym terminie owocowania. W ten sposób można sprawdzić, czy dana odmiana nam pasuje oraz czy termin również jest odpowiedni, a tym samym nasze truskawki będą rosły w dłuższym przedziale czasowym.

Od czego zacząć uprawę truskawek?

Na rynku dostaniemy sadzonki zielone, sadzonki doniczkowe, jak i sadzonki frigo. Po zakupie odpowiednich sadzonek i przygotowaniu ziemi, można przystąpić do zakładania  malutkiej plantacji. Ważne jest, by przed wsadzeniem dobrze przekopać teren, a następnie nawozić glebę nawozem organicznym. Kolejną czynnością jest wykorzystanie materiału ściółkującego. Jest on o tyle ważny, że truskawki posiadają dość płaskie korzenie, bardziej płożące, a materiał ściółkujący zapobiega ich uszkodzeniu. Śmiało można truskawki obłożyć słomą, dzięki czemu zahamowany zostanie niebezpieczny wzrost chwastów. Słomę można również zastąpić agrowłókniną. Sadzenie truskawek jest bardzo łatwe, jednak w przypadku jakichkolwiek kłopotów, warto zapoznać się z profesjonalnym artykułem dostępnym tutaj http://ogarnijogrod.pl/jaki-kiedy-sadzic-truskawki/.

Truskawki - pielęgnacja truskawek, uprawa truskawek

Truskawki najlepiej rozwijają się w rzędach. Ściśle określone rzędy sprzyjają ich rozwojowi. Sadzonki można sytuować w odstępach wynoszących 20-30 cm. Wpływa to doskonale na rozwój pojedynczych okazów. Ważne jest użycie agrowłókniny, ponieważ wtedy gleba znacznie szybciej się nagrzewa, a rośliny automatycznie szybciej rozpoczynają wegetację. Warto także pomyśleć o białej włókninie, która jest lekka, a ponadto chroni rośliny przed uszkodzeniem. Trzeba ją jednak zdjąć w momencie, kiedy rośliny zaczynają kwitnąć. 

Nawożenie truskawek to kolejny ważny aspekt uprawy. Wpływa on bowiem na wysoki plon. Przed posadzeniem, warto skorzystać z nawozu organicznego, który zagwarantuje roślinom doskonały wzrost. Później, po posadzeniu  warto przynajmniej raz dodać nawozu, nawet takiego zakupionego w sklepie, by cieszyć się następnie bardzo wysokim plonem oraz smacznymi truskawkami. By dowiedzieć się więcej na temat uprawy truskawek, koniecznie sprawdź stronę Ogarnij Ogród.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE