Surowce do produkcji papieru i inne rzeczy, które chcesz o nim wiedzieć

Opublikowano:
Autor:

Surowce do produkcji papieru i inne rzeczy, które chcesz o nim wiedzieć - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Papier. Korzystamy z niego praktycznie codziennie i nawet sobie nie zdajemy sprawy z tego, jak mało o nim wiemy. Jeżeli chcesz nadrobić braki w wiedzy i przestać powtarzać, że papier produkowany jest z drzewa, to ten tekst jest dla ciebie. Poznaj surowce do produkcji papieru.

Skąd się wziął papier?

Historia pisma jest tak stara, jak historia. Historycy przyjmują, że o historii można mówić od momentu, gdy zaczęliśmy posługiwać się pismem. Miało to miejsce jakieś 4000 lat przed naszą erą. W momencie, w którym człowiek odkrył pismo, zaczął szukać możliwości, by utrwalić swoje myśli. Gliniane tabliczki były jedną z najprymitywniejszych form zapisu. Ewoluowały one w papirus, który ostatecznie musiał ustąpić miejsca papierowi. A skąd on pochodzi? Według wielu źródeł jego ojczyzną są północne Chiny. Odnaleziono tam skrawek papieru datowany na 8 rok przed naszą erą. Nie wiadomo jednak, kto go wynalazł, dlatego autorstwo przypisuje się chińskiemu urzędnikowi. Cai Lun żył w latach 50-121 i pracował na dworze cesarza He Di z dynastii Han. To właśnie jego uznaje się za ojca papieru, choć dokładniejsze byłoby stwierdzenie, że jest on wynalazcą metody masowej produkcji tego materiału. Pierwsze wykorzystane surowce do produkcji papieru niemal w niczym nie przypominały dzisiejszych. Papier czerpany, bo tak nazywał się jego wynalazek, składał się z łyka drzew i krzewów morwowych oraz odpadów konopnych. Używano również lnu, łodyg bambusa oraz słomy ryżowej.

Papier dziś

Na przestrzeni wieków zarówno surowce do produkcji papieru, jak i sam proces produkcyjny mocno się zmieniły. Postęp sprawiał, że uzyskiwano papier o coraz lepszej jakości przy użyciu bardziej wydajnych metod. W Polsce zwyczajowo dzieli się papier na: bibułkę, papier, karton, tekturę oraz bibułę. To najprostszy i najczęściej stosowany podział, ale nie jedyny. Można go również podzielić: na nośniki informacji (np. afiszowy, biurowy, fotograficzny, gazetowy, książkowy, zeszytowy czy kredowy); drukowy (np. Chromolux, MWC, samoprzylepny, ozdobny, ULWC); oraz ze względu na jego strukturę (np. bibuła, brystol, papier drzewny czy papier syntetyczny). Osobną kategorią są specjalistyczne wyroby papierowe, do których zaliczamy m.in.: papier lakmusowy, papierosowy, rysunkowy, ścierny czy toaletowy.

Surowce do produkcji papieru jakie znamy

Czasy się zmieniają, co oznacza, że zmieniają się również surowce do produkcji papieru. Dziś króluje celuloza. Pozyskuje się ją z drewna (średnio 50% jego składu to celuloza), a następnie poddaje skomplikowanemu procesowi produkcji papieru. Warto tu powiedzieć, że nie samą celulozą papier żyje. W zależności od jego rodzaju, o czym mówiliśmy wyżej, używane są różne surowce do produkcji papieru. Są to m.in.  włókno ścieru drzewnego, włókna roślinne (bambus, konopie, bawełna, len, słoma, trzcina) oraz wypełniacze nieorganiczne oraz organiczne. Należą do nich: skrobia ziemniaczana, gips, talk, kreda oraz kaolin. Sprawiają one, że zmieniają się właściwości papieru (gładkość, samozerwalność, nieprzezroczystość, białość, odcień).

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE