Planowanie kariery i określanie celów
Podstawową motywacją powinno być dla nas osiągnięcie stanu szczęścia, który w kontekście pracy oznacza przeważnie sukces związany ze stanowiskiem, które obejmujemy bądź którego poszukujemy. Przykład stanowić może poszukiwanie pracy. Naszym zaplanowanym działaniem będą poszukiwania w wybranym sektorze. Celem, który chcemy osiągnąć jest zatrudnienie. Aby do niego dojść, musimy przeglądać ogłoszenia (np. na portalu Pracuj.pl) w poszukiwaniu takich ofert, które nas interesują i w związku z którymi mamy szansę na zatrudnienie.
Ciągła nauka i zdobywanie kompetencji
Zdobywanie nowych kompetencji w ramach nauki dotychczasowego zawodu oraz pogłębianie wiedzy samo w sobie nie motywuje do pracy. Jednak zdobyte umiejętności pozwolą poczuć nam się pewniej, a co za tym idzie otworzą wiele ważnych drzwi przed nami. Dzięki ciągłej nauce znacznie szybciej osiągniemy awans oraz zwiększymy swoje szanse na rynku pracy. Stając się ekspertem zwiększamy własną samoocenę i uniezależniamy się.
Unikaj rozpraszania i nagradzaj się
By zmotywować się do pracy powinniśmy przede wszystkim pozbyć się z własnego otoczenia rzeczy, które nas rozpraszają. W tym przypadku powinniśmy zrezygnować przede wszystkim z kontaktu z ludźmi gadatliwymi, skrócić czas poświęcony na przeglądanie Internetu do minimum i zaniechać ustawicznego korzystania z telefonu. Ponadto, warto nagradzać się cyklicznie. Celebrowanie nawet niewielkich sukcesów daje nam do zrozumienia, iż zmierzamy w dobrym kierunku i nie popadamy w stagnację.