Soczewki kontaktowe – wygodny sposób korygowania wzroku

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Soczewki kontaktowe – wygodny sposób korygowania wzroku - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Problemy ze wzrokiem są coraz powszechniejsze, dotykają też osoby w coraz młodszym wieku. Winić można wiele czynników, od genetycznych po spędzanie zbyt długiego czasu przed ekranami. Niezależnie jednak od powodu ich powstania, wady wzroku muszą być korygowanie, co pozwala nie tylko na zachowanie poprawnego widzenia, ale także może spowolnić czy powstrzymać pogłębienie się wady. Większość osób posiłkuje się okularami korekcyjnymi, jednak na popularności zyskują soczewki kontaktowe. To bardzo wygodna opcja, a przy tym wcale niekoniecznie droższa od okularów.

Dobór szkieł kontaktowych


Zanim zdecydujemy się na zakup soczewek, konieczne jest skonsultowanie się ze specjalistą – optometrystą lub lekarzem okulistą. Ma to dwa główne powody.

Po pierwsze trzeba potwierdzić, że faktycznie możemy nosić soczewki kontaktowe. Dla większości osób będzie to formalnością, zdarzają się jednak przeciwwskazania natury medycznej. Do takich zaliczyć można niektóre alergie, nasilone formy zespołu suchego oka czy pewne choroby oczu, niekiedy w grę wchodzi także cukrzyca, nadciśnienie czy nawet ciąża. Decyzję w tym względzie należy zostawić specjaliście, który albo wykluczy noszenie soczewek, albo uwarunkuje je koniecznością wyboru odpowiedniego ich rodzaju – np. w przypadku uczulenia na silikon poleci soczewki hydrożelowe.

Drugi aspekt obejmuje rozpoznanie wady wzroku i jej stopień. Warto wiedzieć, że posiadanie recepty na okulary nie zwalnia od badania wzroku pod kątem noszenia soczewek kontaktowych, ponieważ niekoniecznie będą one miały te same parametry (dioptrie) co szkła korekcyjne. Na szczęście soczewki są bardzo uniwersalnym sposobem na korygowanie wad refrakcji. Można ich używać przy wadzie wzroku w zakresie -25 do +25 dioptrii i przy każdej najpowszechniejszej wadzie. Soczewki toryczne noszą astygmatycy, progresywne wskazane są dla prezbiopów, zaś sferyczne korygują daleko- i krótkowzroczność.

Przyznajmy, że nie zawsze od razu udaje się dobrać odpowiedni model soczewek. Bywa, że trzeba wypróbować ich nawet kilka, zanim znajdzie się ten, który najlepiej odpowiada naszym oczom. Soczewki różnią się twardością materiału, stopniem uwodnienia, gazoprzepuszczalnością. W przypadku osób o wrażliwych oczach ten wybór może być trudniejszy, stąd też często polecany jest zakup tzw. soczewek próbnych. To mniejsze opakowania, pozwalające na przetestowanie danego modelu i sprawdzenie, jak jest on odbierany przez nasze oczy. Dobrym pomysłem jest zdecydowanie się na zakupy w sklepie internetowym, gdzie zwykle ceny są niższe niż w sklepach stacjonarnych. Przykładem takiego polecanego miejsca jest sklep BezOkularow.pl, jeden z największych w Polsce., oferujący między innymi soczewki EyeLove, o bardzo dobrym stosunku jakości do ceny.

Które soczewki są najlepsze?


Na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Na pewno jednak warto się zastanowić, jaki tryb noszenia soczewek będzie dla nas najbardziej właściwy. Możliwe są trzy główne opcje. Pierwsza to soczewki jednodniowe – zakładane rano, noszone przez cały dzień, a po zdjęciu ich wieczorem wyrzucane. Miękkie, bardzo przyjazne dla oka, higieniczne, ale niestety w przeliczeniu na miesięczne używanie również najdroższe. Druga opcja to soczewki miesięczne, noszone w analogicznym trybie. Jednak po zdjęciu ich wieczorem należy je umieścić w pojemniczku do przechowywania, po wcześniejszym umyciu w płynie do soczewek. Trzecia opcja to również soczewki miesięczne, ale o tzw. trybie dzień – noc. Można w nich spać, nie trzeba ich zdejmować przez szereg dni z rzędu (do 30).

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE