Zakres projektu objął dziesięć wydarzeń mających na celu promocję czytelnictwa. Tegoroczne działania, wspierane przez fundusze ministerialne, wzmocniły rolę biblioteki jako lidera w kształtowaniu kompetencji czytelniczych i językowych. Propozycje skierowaliśmy do wszystkich grup wiekowych. Kluczowym zadaniem była aktywizacja społeczności lokalnej, co wpływa na wizerunek biblioteki jako miejsca, które ma moc łączenia pokoleń.
Spotkanie z uczniami Zespołu Szkół nr 1 w Sanoku poprowadził Mateusz Adamczyk - polonista, popularyzator wiedzy o polszczyźnie, prowadzący kanały na YouTubie, Instagramie i TikToku. Opowiadał o pierwotnych metodach komunikacji, początkach mowy i zagadnieniach psycholingwistyki. Poruszał tematy ubożenia słownictwa i problemów z artykułowaniem myśli, zachęcał do interesowania się językiem ojczystym.
Na spotkania autorskie zaprosiliśmy popularnych twórców literatury dla czytelników w różnym wieku. Bohaterką pierwszego była Maria Paszyńska - prawniczka i orientalistka, felietonistka, autorka powieści obyczajowo-historycznych, pasjonatka odkrywania historii kobiet w dziejach Polski oraz tematów trudnych społecznie. Na YouTube prowadzi kanał historyczno-kulinarny „Smaki historii”.
Katarzyna Zyskowska, specjalistka od zapomnianych opowieści, zabrała słuchaczy w pasjonującą podróż po nieznanych obszarach życia Marii Skłodowskiej-Curie i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego - bohaterów zbeletryzowanych biografii opracowanych przez autorkę w ostatnich latach.
Marcin Pałasz - twórca kilkudziesięciu książek i słuchowisk radiowych, laureat nagród i wyróżnień w konkursach literatury dziecięcej - spotkał się z uczniami sanockich szkół podstawowych. Opowiedział, czego potrzeba, aby zostać pisarzem, skąd bierze pomysły oraz kto zawsze mu asystuje.
Dla młodszych dzieci zaproponowaliśmy spotkanie z Wojciechem Widłakiem, wielokrotnie nagradzanym pomysłodawcą serii o Panu Kuleczce. Cykl spotkań autorskich zamknął wieczór Michała Rusinka - sekretarza Wisławy Szymborskiej, pisarza książek dla dorosłych, bajek, wierszyków i musicalu dla dzieci oraz libretta do opery rodzinnej.
W ramach programu odbyły się warsztaty z ilustratorkami książek dla dzieci: Jolantą Richter-Magnuszewską i Magdaleną Kozieł-Nowak. Zajęcia łączyły elementy czytelnicze i plastyczne. Dzieci dowiedziały się, jakie techniki ilustracyjne można wykorzystać, jak powstają obrazy do tekstu i ile osób pracuje przy ostatecznej formie książki. Na zakończenie mogły wcielić się w rolę ilustratora.
Do przeprowadzenia warsztatów otwartych dla dorosłych zaprosiliśmy Wandę Matras-Mastalerz - doktora nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa, kierownika kursów z zakresu biblioterapii i bajkoterapii. Tematem było czytanie z dziećmi i dla dzieci, rola, dobór literatury oraz propozycje wykorzystania tej formy kontaktu do rozwiązywania problemów.
Inny charakter miały dwudniowe „Warsztaty pisania i opowieści”. Anna Goc i Marcin Żyła przygotowali dynamiczne ćwiczenia ze słowem, tekstem i obrazem, trening różnych form wypowiedzi oraz materiały znanych reportażystów polskich i zagranicznych.
Anna Goc, reporterka i redaktorka „Tygodnika Powszechnego”, w 2017 roku została laureatką VI edycji Konkursu Stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego, w ramach którego napisała książkę reporterską „Głusza”. Marcin Żyła - dziennikarz, autor wywiadów i opowiadań. Od 2013 r. zajmuje się tematem migrantów, publikował m.in. korespondencje z Lampeduzy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.