W ramach projektu w szkole w Nowosielcach powstała „Pasieka” Centrum Edukacyjno- Turystyczno- Promocyjne Pszczoły Karpackiej, która składa się z uli, tradycyjnej kłody bartniczej, barci pszczelarskich, budynku pasieczego wyposażonego w fotowoltaikę zasilającą kamery, umieszczone w ulach oraz wagę elektryczną.
Prototypowa waga, zbudowana przez Macieja Granatowskiego nauczyciela informatyki w ZSCKR w Nowosielcach, jest wyposażona w czujniki, za pomocą których można sczytać dane z ula. Dlatego wystarczy zeskanować kod QR, a dowiemy się, jaka jest waga ula (w ten sposób można kontrolować przyrost miodu w ciągu doby, tygodnia lub miesiąca); temperatura panująca na zewnątrz i wewnątrz ula; wilgotność powietrza, ciśnienie, a także wysokość nad poziomem morza.
Karpatka
Pszczoła karpacka, czyli tzw. karpatka, to lokalna rasa pszczoły miodnej, która zamieszkuje całe Karpaty. Na terenie Polski rasa ta objęta jest ochroną zasobów genetycznych. „Karpatka” jest pracowita, spokojna i odporna na niekorzystne warunki pogodowe. Wykorzystuje wszystkie pożytki, które w ciągu roku pojawiają się w okolicach pasieki. Zbiera zarówno wczesnowiosenne pożytki nektarowe, jak i pojawiające się pod koniec lata spadzie. Jedna rodzina pszczela może zebrać aż do 50 kilogramów miodu, a w ciągu swojego życia pszczoła robotnica produkuje płaską łyżeczkę miodu. Na litrowy słoik miodu składa się milion pszczelich lotów. Zbadano, że pszczoła wracając do ula z nektarem i pyłkiem dźwiga ciężar równy połowy wagi jej ciała.
Pasieka
Przy pasiece w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowosielcach znajduje się wiele pożytków, czyli roślin miododajnych, z których pszczoły pozyskują nektar i pyłek kwiatowy. Na terenie szkoły rośnie 172 lipy, kilkanaście akacji, klonów i jaworów. Ponadto w ramach projektu stworzono poletka pokazowe roślin miododajnych. Pasieka i jej zielone otoczenie wpisują się w pięciokilometrową, pieszo-rowerową ścieżkę edukacyjną, która również powstała w ramach projektu. Biegnie ona wzdłuż alei lipowej, aż na wzgórze Dąbrowa, z którego rozciąga się widok na okoliczne miejscowości.
Na trasie ścieżki edukacyjnej zwiedzający mogą napotkać tzw. hotele dla owadów zapylających. Domki z charakterystycznymi otworami przygotowane zostały z myślą o owadach dziko żyjących, do których zaliczamy m.in. trzmiele, muchówki i pszczoły murarki.
Edukacyjno-turystyczna działalność pasieki, wzbogacona o działania popularyzujące pszczelarstwo powoduje, że Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowosielcach to aktywne Centrum Edukacyjno - Turystyczno-Promocyjne Pszczoły Karpackiej. Podobne centrum powstało u partnera projektu z Ukrainy - Vyshhnieńskiego Collegeu Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu Rolniczego.
Trwający od 2021 roku projekt udało się stronie ukraińskiej zrealizować podobnie jak w Polsce. Utworzono pasiekę pszczoły karpackiej wraz ze ścieżką dydaktyczną oraz przeprowadzono warsztaty pszczelarskie. Niestety wybuch wojny w Ukrainie utrudnił wykonanie części zaplanowanych zadań, mimo to projekt choć realizowany w trudnym okresie, pomógł obydwu szkołom stworzyć warunki do rozwoju i popularyzacji pszczelarstwa wśród uczniów i turystów. Efekty projektu będą wpływać na mieszkańców powiatu sanockiego i rejonu gródeckiego ukazując szczególną rolę pszczoły karpackiej w przyrodzie i w życiu człowieka.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.