Reklama

Przyłącze gazu i wody od sąsiada – praktyczny poradnik!

Opublikowano:
Autor:

Przyłącze gazu i wody od sąsiada – praktyczny poradnik! - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Aby wykonać przyłącze gazowe lub wodociągowe z sąsiedniej działki, potrzebna jest pisemna zgoda sąsiada. Warto wiedzieć, co zrobić, aby ją uzyskać. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat!

Jeżeli chcesz podłączyć media z sąsiedniej działki, musisz uzyskać pozwolenie sąsiada. Taka zgoda musi być sporządzona na piśmie. Jeżeli planujesz budowę domu, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie!

Zgoda sąsiada dotycząca przyłącza gazowego i wodociągowego

Projekt instalacji wodociągowej mogą wykonywać osoby, które mają uprawnienia do projektowania instalacji sanitarnych wewnętrznych oraz zewnętrznych. Aby wykonać przyłącze wodociągowe z działki sąsiada, niezbędna jest jego pisemna zgoda. Wynika to z faktu, że przyłącze będzie pochodziło od rurociągu, który znajduje się na jego działce. Aby uzyskać takie pozwolenie, sąsiad musi podpisać zgodę na wejście na jego działkę celem wykonania przyłącza - https://odkryjprawo.pl/pobierz/zgoda-sasiada-na-przylacze-wodociagowe-wzor-pdf-doc/. Wniosek o wyrażenie zgody powinien mieć formę pisemną. Podobnie sprawa wygląda w przypadku podłączenia do sieci gazowej. Instalacje gazowe są związane z pewnym zagrożeniem, dlatego wykonanie przyłącza gazowego wymaga zastosowania określonych procedur. W takiej sytuacji jednym z ważnych dokumentów jest pisemna zgoda sąsiada na przyłącze gazowe z jego działki. Jeżeli sąsiad podpisze taką zgodę, można bez przeszkód rozpocząć prace związane z przyłączeniem instalacji gazowej.

Ustanowienie służebności gruntowej

Często zdarza się, że na danej działce istnieją warunki przyłącza wodociągowego lub gazowego z działki sąsiada. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy sąsiad odmawia wyrażenia zgody na budowę przyłącza? Niezależnie od osiągnięcia porozumienia z sąsiadem możliwe jest ustanowienie służebności gruntowej - Odkryjprawo.pl. Jest to ograniczone prawo rzeczowe, które polega na uzyskaniu możliwości ingerencji w czyjąś własność. Pozwala na zwiększenie użyteczności nieruchomości władnącej. Po uzyskaniu służebności gruntowej możliwe będzie wykonanie przyłącza z działki sąsiada, bez względu na to, czy wyrazi on na to zgodę, czy nie. Służebność gruntowa może być ustanowiona w drodze umowy. Oświadczenie właściciela, który ustanawia służebność gruntową, musi być złożone w formie aktu notarialnego.

Zgoda sąsiada na przyłącze gazowe i wodociągowe – jak napisać pismo?

Aby uzyskać pozwolenie sąsiada na przyłączenie mediów z jego działki, należy przedłożyć mu sporządzoną zgodę na wejście na działkę celem wykonania prac. Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak napisać taką zgodę. Na szczęście w sieci znajdziesz gotowe wzory pism - https://odkryjprawo.pl/pobierz/zgoda-sasiada-na-przylacze-gazowe-wzor-pdf-doc/.

Budowa domu wiąże się z koniecznością podłączenia mediów. Aby móc wykonać przyłącze z działki sąsiada, należy uzyskać jego pisemną zgodę. Aby taka zgoda wyglądała profesjonalnie, warto skorzystać z dostępnych w sieci gotowych wzorów pism.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE