Problem wyceny części zamiennych a kwestia odszkodowania

Opublikowano:
Autor:

Problem wyceny części zamiennych a kwestia odszkodowania - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Przy likwidacji szkody z OC sprawcy często zdarzają się problemy z wyceną części niezbędnych do naprawy pojazdu. W tej sprawie wypowiadał się Sąd Najwyższy, a także Komisja Nadzoru Finansowego zamieszczając wytyczne w sprawie likwidacji szkód komunikacyjnych. Z jakimi sytuacjami będziemy tutaj mieli do czynienia i jak kształtuje się odszkodowanie?

W związku z zakresem naprawienia szkody w przypadku uszkodzenia samochodu pojawia się szereg wątpliwości, szeroko dyskutowanych na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych.

Zdarza się tak, że zakłady ubezpieczeń przy wyliczaniu odszkodowań z obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów, stosują ceny nieoryginalnych części zamiennych.

Temat ten jest regulowany przez rozporządzenie Komisji Europejskiej nr 1400/2002, w którym to zostały wprowadzone trzy definicje części zamiennych, które oprócz podstawowego pojęcia stosują rozróżnienie na: oryginalne części zamienne i części zamienne porównywalnej jakości.

W pojęciu oryginalnych części zamiennych mieszczą się nie tylko części produkowane przez producenta danej marki, ale również elementy o tej samej jakości co zastosowane w montażu pojazdu silnikowego. Do tego zakresu zaliczamy też części, które są produkowane zgodnie ze specyfikacjami oraz normami produkcji, dostarczonymi przez producenta tych pojazdów. Dotyczy to również części zamiennych produkowanych na tej samej linii produkcyjnej, co inne elementy zastosowane do montażu pojazdu.

Części zamienne porównywalnej jakości

Zgodnie z rozporządzeniem termin ten oznacza części zamienne wytwarzane przez każde przedsiębiorstwo, które może zaświadczyć, że produkowane przez nie elementy odpowiadają jakościowo częściom zastosowanym przy montażu danego pojazdu. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że pojęciem tym obejmuje się również części produkowane według innych niż producenckie norm. Jedynym kryterium ich zgodności z oryginalnymi normami jest oświadczenie producenta.

Jednakże specjaliści z firmy Automobilis podkreślają znaczenie rozróżnienia tych pojęć z punktu widzenia konsumenta.  „Dla potencjalnego klienta ryzykiem jest brak skutecznych mechanizmów sprawdzenia, czy części oferowane przez podmiot niebędący producentem pojazdu, zagwarantują równie skuteczną pracę co części oryginalne. Bazą jest jedynie oświadczenie samego producenta takich części, o spełnianiu przez nie określonych wymogów, ale żadne przepisy nie określają sposobu kontroli tychże zaświadczeń. Nie istnieją również podmioty zajmujące się porównywaniem jakości tych elementów z częściami oryginalnie wytwarzanymi przez producenta pojazdu”.

Docelowe działanie doprowadzające do stanu sprzed wypadku

W przypadku dochodzenia należności od ubezpieczyciela, kluczową sprawą dla poszkodowanego i swoistym wyznacznikiem jest uzyskanie takiego stanu pojazdu, który odpowiada pod każdym względem – technicznym, estetycznym itd. do stanu sprzed wypadku. Likwidacja szkód  to zagadnienie skomplikowane, z którym poradzi sobie tylko wyspecjalizowany w tym zakresie podmiot. Doświadczeni rzeczoznawcy ocenią szkodę sumiennie, rzetelnie, a prawnicy rozwiążą zawiłości prawne osiągając sukces w zakresie roszczeń odszkodowawczych. Firma posiadająca odpowiednie zaplecze kapitałowe - dające pewność uzyskania należności, dysponująca wykwalifikowanym zespołem, jest w stanie pozytywnie doprowadzić sprawę do końca.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE