Reklama

Praca sezonowa

Opublikowano:
Autor:

Praca sezonowa - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Promowane Zwłaszcza w sezonie letnim wśród ogłoszeń zamieszczanych m.in. na portalach internetowych poświęconych zatrudnieniu można znaleźć oferty dotyczące pracy sezonowej. Czym ona właściwie jest, czy się opłaca i jakie konkretnie obowiązki mogą nas czekać?

Czym jest praca sezonowa?

Praca sezonowa to praca wykonywana w określonych ramach czasowych. Przeważnie dotyczy sezonu letniego i ma ścisły związek z branża rolną i gastronomiczną. Trwa mniej więcej od początku wiosny, aż do późnej jesieni. Jej długość uzależniona jest od pracodawcy i możliwości, jakie daje branża. Mniej popularne są zimowe prace sezonowe. Najczęściej, niezależnie od pory roku wykonywania obowiązków, większość prac tego typu odbywa się za granicą. Zdarza się jednak, że w niektórych branżach pracodawcy zwalniają pracowników na czas tzw. przestoju, proponując im udanie się na bezrobocie lub inną formę zatrudnienia, np. umowę-zlecenie.

 

Zarobki w pracach sezonowych

Zarobki w pracach sezonowych uzależnione są od wielu czynników. Głównie związane są z branża i jej możliwościami. Przykład może stanowić praca w turystyce sezonowej. Rozkwita ona zwłaszcza w miesiącach wakacyjnych, kiedy ludzie jeżdżą na wczasy. Im większa rotacja turystów, tym większe możliwości zarobkowe. Najlepiej płatne prace odbywają się za granicą. Najczęściej związane są ze zbiorami warzyw i owoców podczas miesięcy letnich.

 

Przykładowe prace sezonowe

Najpopularniejszą branżą, gdzie można liczyć na pracę sezonową, jest turystyka. Można zatrudnić się np. w ośrodku wczasowym bądź schronisku górskim. Innym zawodem, który można wykonywać sezonowo są prace związane z ogrodnictwem, np. koszenie trawy bądź zakładanie ogrodów. Niezależnie od branży musimy zdawać sobie sprawę, iż większość prac sezonowych opartych jest o działalność na wolnym powietrzu lub obowiązki fizyczne.

Ogłoszenia dotyczące pracy sezonowej znaleźć można np. na portalu Pracuj.pl.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE