Nauka latania dronem - jak się do tego przygotować?

Opublikowano:
Autor:

Nauka latania dronem - jak się do tego przygotować? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Drony z każdym rokiem stają się coraz popularniejsze. Wykorzystywane zarówno przez amatorów w celach rozrywkowych, jak i przez profesjonalistów, wykorzystujących je przy fotografii, filmach, a nawet pomiarach czystości powietrza. Jednak pilotowanie takiego statku powietrznego nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Nauczyć się tego może każdy, jednak należy się wcześniej do tego przygotować. O czym powinniśmy pamiętać?

Jaki sprzęt kupić?

Jeżeli jeszcze nie zakupiliśmy odpowiedniego drona, warto chwilę zastanowić się jakiej klasy powinien on być. Raczej nie powinniśmy kupować tanich zabawek za kilkadziesiąt złotych, ponieważ jest duże ryzyko, że taki dron nie przetrwa swojego pierwszego lotu.

Na rynku występują drony dla początkujących, a wybór wśród nich jest dość szeroki. Za kilkaset, do tysiąca złotych powinniśmy być w stanie znaleźć model, który wystarczy na potrzeby amatora, a w przypadku nieplanowanego zderzenia z drzewem czy inną przeszkodą, nie będzie to wielka strata finansowa.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby od razu kupić model bardziej zaawansowany, wyposażony w dobrej jakości kamerę i którego możliwości zadowolą nas na dłuższy czas. W takiej sytuacji dron za około 2000 zł powinien się doskonale sprawdzić. Dobrym miejscem na zakup pierwszego sprzętu jest sklep z dronami Droniki.pl.

Uprawnienia

Jeżeli jesteśmy na etapie wyboru drona, warto upewnić się, że do jego pilotowania nie będą nam potrzebne uprawnienia. Od początku roku 2021 istnieje przepis mówiący, że do obsługi dronów o wadze powyżej 250 gramów wymagane jest ukończenie szkolenia online, zakończonego testem. Jeśli zatem nie mamy ochoty na uczenie się do egzaminów, powinniśmy rozważyć zakup drona o niższej wadze. Na szczęście producenci wyszli tym wymaganiom naprzeciw i nie ma problemów ze znalezieniem sprzętu w tej wadze. 

Jeżeli jednak chcielibyśmy, być może na późniejszym etapie, zakupić bardziej profesjonalnego drona o większej wadze, należy dobrze zapoznać się z ustawą i odbyć wszystkie wymagane szkolenia.

Poznaj drona

Jeżeli sprzęt jest już kupiony, wszystko jest gotowe, należałoby jeszcze dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi. W dzisiejszych czasach robi to niewiele osób, ale może to uchronić nas przed nieprzewidzianymi konsekwencjami. Powinniśmy poznać wszystkie funkcje urządzenia, dowiedzieć się, jakie ma ograniczenia i w jakich warunkach producent nie zaleca jego użytkowania. Na przykład nie wszystkie drony można użytkować w deszczu. Jeżeli nie chcemy uszkodzić sprzętu, należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń w instrukcji.

Znajdź odpowiednie miejsce

Jeżeli upewniliśmy się, że mamy wszystkie niezbędne uprawnienia, a także wiemy jak użytkować drona, możemy przystąpić do nauki latania. Na początek trzeba wybrać miejsce. Najlepsza do tego będzie otwarta przestrzeń bez przeszkód, z którymi można się zderzyć. Zatem nie poleca się nauki w lesie lub w centrum miasta. Najlepsza do tego celu będzie skoszona łąka, czy polana lub park, w którym możemy znaleźć sporą, otwartą przestrzeń. Warto też wybrać miejsce, które nie jest uczęszczane przez ludzi. Przecież nie chcemy zrobić nikomu krzywdy w przypadku utraty kontroli nad urządzeniem.



Pierwszy start

Drony dla początkujących często mają funkcję przeznaczoną do nauki swoich pierwszych kroków jako operator. Ogranicza ona prędkość i reakcje drona. Jeżeli nasze urządzenie taką funkcję posiada, warto z niej skorzystać. 

Zacząć najlepiej od nauki startu i lądowania. Kilkukrotnie powtórzyć te manewry. Kiedy poczujemy się już pewniej, wtedy możemy spróbować odlecieć kawałek dalej, a następnie wrócić do miejsca startu. Trzeba pamiętać, że większość dronów rozwija duże prędkości. Niekontrolowane, zbyt mocne wychylenie kontrolera może spowodować, że urządzenia znajdzie się daleko od nas. 

Wielu początkującym operatorom trudności sprawia rozpoznanie, gdzie dron ma przód, a gdzie tył, a co za tym idzie, w którym kierunku należy wychylić kontroler. Problem ten występuje w szczególności, kiedy odlecimy kawałek dalej. Koniecznie trzeba nauczyć się rozpoznawać tę zależność.

Jeżeli opanowaliśmy podstawowe manewry, można spróbować odlecieć i wykonać kilka kółek dookoła nas. Jednak pod żadnym pozorem nie należy latać tak, aby stracić drona z oczu. Cały czas musimy go widzieć i kontrolować. W innym przypadku nie tylko możemy sprzęt zniszczyć, ale także zrobić krzywdę przechodzącej obok osobie.

Ważna jest pogoda

Powinniśmy też zwrócić uwagę, aby aura za oknem była odpowiednia. Nawet jeżeli dron jest dostosowany do latania w deszczu, na swoje pierwsze loty lepiej wybrać suchy dzień. Koniecznie trzeba się upewnić, że nie występuje silny wiatr, który z łatwością może wynieść nasz nowo nabyty sprzęt w miejsce, w które byśmy nie chcieli. Dobrze by było też, aby słońce nas nie oślepiało, ponieważ bardzo łatwo wtedy stracić drona z pola widzenia.

Latanie dronem może być świetną zabawą, urozmaiceniem sesji zdjęciowych lub filmowych, ale jak widać trzeba się dobrze do tego przygotować. Jeżeli wszystko zrobimy tak, jak należy, lot będzie bezpieczny i przyjemny, a zdjęcie spektakularne i nietuzinkowe.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE