Reklama

Mieszkanie – kupić, wynająć, a może wybudować dom?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Mieszkanie – kupić, wynająć, a może wybudować dom? - Zdjęcie główne

foto Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Zakup mieszkania to duża inwestycja finansowa. Rzadko udaje się ją zrealizować bez posiłkowania się kredytem hipotecznym. Alternatywą może być wynajem mieszkania. Coraz więcej osób decyduje się też na trzecie wyjście, czyli na budowę domu.

Własny kąt, czyli mieszkanie, to ważny krok w procesie usamodzielniania się czy też podczas wkraczania w kolejne etapy życia, takie jak ślub, pojawienie się dziecka lub przeprowadzka do nowego miejsca, np. do większego miasta w celu znalezienia pracy i rozwinięcia swojej kariery zawodowej. Niezależnie od motywów, za każdym razem, gdy brak przysłowiowych własnych czterech kątów, trudno o równowagę i skupienie się na innych celach. Własne mieszkanie czy też dom lub ich wynajem to opcje, które należy rozważyć i wybrać wśród nich najlepszą. Poniżej krótka charakterystyka tych rozwiązań.

Mieszkanie na sprzedaż – kiedy warto skorzystać z takiej opcji

Mieszkanie na sprzedaż – ogłoszenia z tego działu cieszą się niesłabnącą popularnością, mimo że ceny za metr kwadratowy wciąż rosną. Do najdroższych ofert należą te spod hasła: mieszkania Warszawa, choć we wszystkich większych miastach cena lokali mieszkalnych jest wysoka. Zwłaszcza tych pochodzących z rynku pierwotnego i gdy mieszkanie znajduje się na strzeżonym osiedlu. Kiedy więc zdecydować się na zakup, gdy dwupokojowe czy trzypokojowe mieszkanie to poważna inwestycja, a nie ma się co oszukiwać, że większość z nas musi się przy zakupie posiłkować kredytem hipotecznym? I to jest to właśnie istotny czynnik determinujący wybór. Dlatego też warto zdecydować się na zakup mieszkania, nawet o wysokim standardzie, gdy mamy odpowiednią zdolność kredytową, stabilną pracę i na przykład z danym miastem czy regionem łączymy swoją przyszłość. Wtedy warto skorzystać z  szerokiego wyboru na przykład: mieszkania na sprzedaż Podkarpackie. Istotne jest również to, abyśmy posiadali środki na wkład własny, bez którego banki nie udzielą nam kredytu. Decydującym o zakupie mieszkania wydarzeniem jest też ślub czy planowanie powiększenia rodziny, czyli sytuacja, gdy zależy nam na stabilizacji. Należy też pamiętać o tym, że zakup mieszkania to także opłacalna inwestycja środków finansowych. 

 

Przytulne mieszkanie do wynajęcia – plusy wynajmu

Mieszkanie wynajmują często młode osoby, które dopiero rozpoczęły życie na własną rękę. Często łączy się to z tym, że nie mają one zdolności kredytowej, aby wziąć kredyt mieszkaniowy. Dlatego też wynajem jest opcją na usamodzielnienie się. Plusy wynajmu mieszkania na pewno docenią także osoby, które często zmieniają miejscowość, w której pracują, albo nie są pewne, czy miasto, w którym są, jest tym docelowym. Plusem jest także to, że nie trzeba decydować się od razu na docelowe dwupokojowe mieszkanie czy nawet 4-pokojowe mieszkanie, a można po prostu wynająć bardziej ekonomiczną kawalerkę. Poza tym dziś większość mieszkań jest wynajmowana z meblami i sprzętem, dlatego nie trzeba martwić się o wydatki w tym temacie. Osoby oferujące mieszkania na wynajem są też odpowiedzialne za różnego rodzaju naprawy, co jest opcją wygodną dla tego, kto mieszkanie wynajmuje. Lokal na wynajem to często rozkładowe mieszkanie w wysokim standardzie – jeśli zależy nam na czymś większym niż kawalerka.

Mały (lub większy) własny domek – trafiona inwestycja?

Mieszkanie do kupienia czy do wynajęcia w piętrowym budynku, gdzie jest się otoczonym sąsiadami, to opisane wyżej opcje. Trzecią opcją, na którą decyduje się coraz więcej ludzi, jest budowa własnego domu. Jeśli nie mamy działki, musimy ją najpierw kupić. Warto wiedzieć o tym, że na terenach miejskich nie potrzeba hektarów, by móc wybudować dom – minimalna działka pod budowę domu to 300 metrów kwadratowych. Dziś przy nowoczesnych rozwiązaniach jeśli chodzi o budowę, postawienie go nie jest zarezerwowane tylko dla ludzi bardzo majętnych. Gotowe projekty domów energooszczędnych to sposób na to, by inwestycja była opłacalna. Poza tym nieoceniony jest sam komfort mieszkania we własnym jednorodzinnym domu.

Niezależnie od opcji, która jest dla nas najdogodniejsza, warto korzystać z szerokiej i sprawdzonej bazy ogłoszeń na mieszkanie.pl.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE