Mechanik znów mobilny - praktyki na Cyprze, w Lipsku i Dreźnie

Opublikowano:
Autor:

Mechanik znów mobilny - praktyki na Cyprze, w Lipsku i Dreźnie - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane W dzisiejszych czasach młodzi ludzie szukają kierunków i zawodów odpornych na skutki globalnej dekoniunktury (jak np. pandemia koronawirusa), by w przyszłości nie martwić się o pracę. Co więc powinno znaleźć się w portfolio młodego człowieka, by zwrócić uwagę potencjalnego pracodawcy? Jakie kompetencje i umiejętności sprawią, że wyróżnią się na tle innych, a ich teczka wręcz krzyknie „wybierz mnie!”?

W Mechaniku mają na to prostą odpowiedź - unijne projekty mobilności, czyli ERASMUS+ i POWER VET. Czy w CV młodego człowieka wygląda coś lepiej niż międzynarodowe doświadczenie zawodowe podparte unijnymi certyfikatami? 

Projekt POWER VET-2019-1-PL01-KA102-062671 Praktyki w Niemczech i na Cyprze szansą dla uczniów ZS 2 w Sanoku realizowany jest od dwóch lat, ale dopiero teraz możliwe stały się wyjazdy uczniów, by zdobywać bezcenne doświadczenie zawodowe oraz nabyć trochę „europejskiego szyku”.

Uczniowie kierunków technik ochrony środowiska, technik teleinformatyk, technik pojazdów samochodowych i technik mechanik odbywają miesięczne praktyki na skąpanej w słońcu wyspie Cypr. Pogoda w Polsce nie dopisuje, za to tutaj świeci piękne słońce. Uczniowie zakwaterowani są w spokojnej okolicy miasta Limassol w hotelu prowadzonym przez bardzo miłą rodzinę, otoczonym piękną śródziemnomorską roślinnością. Po pracy odpoczywają przy hotelowym basenie lub nad morzem. Praktyki odbywają w miejscowych zakładach, w których uczą się tajników swojego zawodu oraz pracy z klientem. Odbycie takiej praktyki jest bardzo cenione przez pracodawców – procentuje bowiem unikalnymi umiejętnościami, których nie można zdobyć w żaden inny sposób. 

Zdaniem przedsiębiorców osoby, które w swoim CV mogą pochwalić się praktykami w obcym kraju są: samodzielne, aktywne, potrafią odnaleźć się w trudnych sytuacjach, dobrze zorganizować sobie pracę, współpracować w środowisku międzynarodowym - relacjonuje jedna z opiekunek pani Aneta Czech.

Oprócz tego, że uczniowie zgłębiają tajniki swoich zawodów w czasie wolnym korzystają z miejscowych atrakcji, zwiedzają bliższą i dalszą okolicę. Poznają tutejsza kulturę, gastronomię, nawiązują znajomości z praktykantami z innych krajów – z Portugalii i Litwy, przy okazji doszkalając swój język angielski. Erasmus to nie tylko praca, ale przede wszystkim otworzenie się na nowe doświadczenie, przełamanie barier językowych oraz zawieranie nowych znajomości, otworzenie się na świat - dodaje druga z opiekunek pani Magdalena Kondrat.

Jak to wygląda w praktyce? Wejdź i zobacz więcej zdjęć: https://pl-pl.facebook.com/mechaniksanocki

Dwutygodniowy staż w malowniczym Lipsku od 6 do 19 czerwca, na którym uczniowie z kierunków technik pojazdów samochodowych, technik mechanik oraz mechanik pojazdów samochodowych ze szkoły branżowej będą poznawać tajniki konstruowania i składania samochodu elektrycznego e-baggy zorganizowała firma „VITALIS”.

W tym samym terminie w Dreźnie dwutygodniowy staż Auto Cad/Cam polegający na nauce sporządzania dokumentacji technicznej, płaskiej i przestrzennej odbędzie się dla uczniów ze wszystkich nauczanych w szkole kierunków, gdyż taka umiejętność jest kluczowa dla każdego technika, czy mechanika. 

Na przełomie czerwca i lipca w pięknej scenerii nad Atlantykiem w Portugalii zawodowe szlify zdobywać będzie 20 uczniów z kierunku technik elektronik i technik automatyk - są to nowe kierunki nauczane w szkole. Łącznie w czerwcu i lipcu  aż 75 uczniów z sanockiego MECHANIKA rozjedzie się po świecie na praktyki i dodatkowe staże.

Udział w mobilności edukacyjnej jest realną szansą rozwoju dla każdego ucznia oraz pomaga w znalezieniu dobrej pracy.  Jest tym czynnikiem, który zapewnia mocną przewagę już na starcie do przyszłej kariery. Uczniowie sanockiego Zespołu Szkół nr 2 mają wiele możliwości poszerzenia kompetencji kluczowych i indywidualnych na drodze uczenia się formalnego na lekcjach i poza formalnego - właśnie na zagranicznych wyjazdach. W Mechaniku jest to możliwe dzięki uzyskaniu Akredytacji, która zapewnia łatwiejszy dostęp do pozyskiwania na ten cel środków z unijnych funduszy aż do 2027 roku.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy