Reklama

Reklama

Kwota wolna od zajęcia. Jaką część wynagrodzenia za pracę może zająć komornik?

Opublikowano: 31 października 2018 08:00
Autor:

Kwota wolna od zajęcia. Jaką część wynagrodzenia za pracę może zająć komornik? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Promowane Osoby zadłużone, które mają na głowie komornika, powinny pamiętać, że mają swoje prawa także w sytuacji powstania zobowiązań finansowych. Jednym z nich jest kwota wolna od zajęcia. Co ona oznacza i z czym się wiąże? Jaką część wynagrodzenia za pracę pracodawca może przekazać komornikowi?

Czym jest kwota wolna od zajęcia komorniczego?

Jest to kwota, której komornik nie może ściągnąć z rachunku bankowego. Jej wysokość wynosi równowartość najniższej krajowej pensji netto. Kwota wolna od zajęcia przysługuje każdemu dłużnikowi, nie tylko temu o niskich zarobkach. W takiej sytuacji osobom, które zarabiają najniższą krajową (obecnie jest to 2000 złotych brutto), nie zostanie zabrana ani złotówka.

 

Jak wygląda proces przekazania części wynagrodzenia w ramach zajęcia komorniczego?

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, wynagrodzenie za pracę podlega egzekucji komorniczej w 1/2 części. Zanim jednak komornik zajmie część pensji dłużnika, musi wysłać do pracodawcy osoby zadłużonej zawiadomienie. Z kolei sam odpis musi przekazać dłużnikowi i wierzycielowi.

Od tej chwili na barkach pracodawcy spoczywa obliczanie wysokości kwoty i przekazywanie części wynagrodzenia dłużnika (swojego pracownika) w ramach zajęcia komorniczego. W sytuacji, gdy chodzi o wyegzekwowanie alimentów, komornik ma prawo zająć 3/5 całego wynagrodzenia. Szczegółowo regulują to obowiązujące przepisy prawa.

W paragrafie 3 Art. 881 dowiadujemy się, że:

Komornik wzywa pracodawcę, aby w granicach określonych w paragrafie drugim nie wypłacał dłużnikowi poza częścią wolną od zajęcia żadnego wynagrodzenia, lecz: 1) przekazywał zajęte wynagrodzenie bezpośrednio wierzycielowi egzekwującemu, zawiadamiając komornika o pierwszej wypłacie, albo 2) przekazywał zajęte wynagrodzenie komornikowi w wypadku, gdy do wynagrodzenia jest lub zostanie w dalszym toku postępowania egzekucyjnego skierowana jeszcze inna egzekucja, a wynagrodzenie w części wymagalnej nie wystarcza na pokrycie wszystkich egzekwowanych świadczeń wymagalnych. Komornik poucza zarazem pracodawcę o skutkach niezastosowania się do wezwania.

 

Kto powiadamia dłużnika o zajęciu komorniczym części jego wynagrodzenia?

Zgodnie z przepisami prawa (Art. 881. § 1.) robi to sam komornik. Komornik zawiadamia dłużnika, że do wysokości egzekwowanego świadczenia i aż do pełnego pokrycia długu nie wolno mu odbierać wynagrodzenia poza częścią wolną od zajęcia ani rozporządzać nim w żaden inny sposób. Przepis ten odnosi się nie tylko do comiesięcznej pensji, ale również do wynagrodzenia za zlecenia oraz wszelkie premie.

 

Więcej o kwocie wolnej od zajęcia przeczytasz na blogu Pewny-prawnik https://pewny-prawnik.pl/blog/118/kwota-wolna-od-zajecia-jaka-czesc-wynagrodzenia-za-prace-moze-zajac-komornik.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.