Reklama

Kiedy warto rozważyć przebranżowienie?

Opublikowano: sob, 1 cze 2019 12:00
Autor:

Kiedy warto rozważyć przebranżowienie? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Promowane Nikt z nas nie lubi się przebranżawiać. Bardzo często utożsamiamy czynności z tym związane ze ślepą ulicą, do której zagnało nas życie. Przekwalifikowanie się to nic innego jak adaptacja do zmieniającego się gwałtownie rynku pracy. Kiedy warto rozważyć przebranżowienie się i pójście w zupełnie innym kierunku zawodowym?

1. Przedawnienie zawodu

Obecnie wiele zawodów, zwłaszcza tych starej daty i opartych o pracę fizyczną, odeszło lub odchodzi do lamusa. Bednarze, kowale, bartnicy, zegarmistrzowie to relikty przeszłości. Poszukiwanie pracy w tych zawodach jest bardzo utrudnione, nawet jeśli posługujemy się portalami z ofertami pracy pokroju Pracuj.pl. Wszechobecna cyfryzacja i postęp technologiczny wyłączył z obiegu wiele branż. Jeśli nasza również znajduje się na liście zawodów zagrożonych wyginięciem, warto rozważyć decyzję o przebranżowieniu.

 

2. Brak pracy w miejscu zamieszkania

Jeśli bardzo chcemy działać na rynku lokalnym, a nie istnieje na nim pracodawca, który jest w stanie zapewnić nam pracę, warto pomyśleć o przebranżowieniu się. Wówczas należy wziąć pod uwagę zapotrzebowanie oraz realia zatrudnienia panujące w danym regionie. Może się okazać, iż problemem jest przesyt ekspertów jedynie w naszej branży. Jednak kłopot ze znalezieniem pracy może dotyczyć też np. wysokiego bezrobocia w naszym województwie.

 

3. Zbyt niskie kompetencje

Jeśli nasze kompetencje w danej branży są niskie i nie istnieje możliwość ich podniesienia, warto przemyśleć opcję przekwalifikowania się. Możemy wówczas odkryć w sobie nowe powołanie lub talent w kompletnie innej dziedzinie i branży niż dotychczas działaliśmy. Drogowskazem powinny być nasze zainteresowania, ale również aktualne potrzeby rynkowe. Co więcej, możemy również sugerować się pokrewieństwem zawodów, np. jeśli pracowaliśmy do tej pory jako nauczyciel w szkole, możemy spróbować sił w dawaniu prywatnych lekcji w naszym domu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE