Reklama

Jakie warunki musi spełniać projekt nowoczesnego domu w standardzie WT 2021?

Opublikowano:
Autor:

Jakie warunki musi spełniać projekt nowoczesnego domu w standardzie WT 2021? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Budowa domu wymaga wiele zaangażowania. Uwagę trzeba zwracać już nie tylko na odpowiedni projekt, wytrzymałe materiały i estetyczne wykończenie, ale także na europejskie normy dotyczące energooszczędności. Jakie warunki musi spełniać projekt, aby budowa nieruchomości mogła być zrealizowana?

Czym jest standard WT 2021?

Rozwinięcie skrótu „WT” to Warunki Techniczne. Standard WT 2021 obejmuje konkretne wytyczne odnośnie do specyfikacji technicznej nieruchomości. Są one warunkowane dyrektywami Parlamentu Europejskiego, a także rozporządzeniem Ministra Infrastruktury.

Według nich nowe domy powinny mieć status „zeroenergetycznych”. Dotyczy to zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. Ten parametr ma oznaczenie EP. Określa zapotrzebowanie na energię do podgrzewania wody, wentylacji, chłodzenia, czy podnoszenia temperatury w pomieszczeniach w nieruchomości. 

Standard WT 2021 – jakie są najważniejsze założenia?

Do najważniejszych założeń standardu WT 2021 należy wspomniane wcześniej zapotrzebowanie na surowce nieodnawialne. Oczywiście muszą być one czymś zastąpione, dlatego właściciele nieruchomości będą zobowiązani do korzystania ze źródeł odnawialnych. Dostosowanie całej infrastruktury jest wspierane przez rząd. Mieszkańcy naszego kraju mogą korzystać z różnych form dofinansowania. Pomoc jest na przykład oferowana poprzez liczne programy, takie jak Program Czyste Powietrze lub Program Mój Prąd

Źródła energii nieodnawialnej 

Nowoczesny dom to obiekt, który nie zużywa dużo energii nieodnawialnej. Co zalicza się do energii nieodnawialnej? Są to wszystkie surowce kopalne, które służą do ogrzewania, chłodzenia, czy podgrzewania wody w domu – węgiel kamienny, brunatny, torf, a także ropa naftowa, czy gaz ziemny.


Powodem, dla którego nie powinno się ich stosować, jest przede wszystkim ochrona środowiska. Każdy materiał, który zalicza się do tej grupy, aby był przydatny do podstawowych funkcji w domostwie, musi być spalany. Generuje to zanieczyszczenia, takie jak gazy i pyły. Raz wykorzystane surowce nieodnawialne, nie mogą być użyte ponownie.

Źródła energii odnawialnej

Określa się je nazwą OZE (odnawialne źródła energii). Ich główną zaletą jest to, że nie generują zanieczyszczeń, a także można je wykorzystywać wiele razy. Co zalicza się do tej grupy? Jest to przede wszystkim woda, wiatr, promienie słoneczne, energia geotermalna, biomasa i biopaliwa. 

Największą zaletą odnawialnej energii oprócz tego, że surowce można wykorzystywać wiele razy, jest to, że nie generuje ona wyłącznie strat finansowych. Decydując się na OZE, bierze się zwykle kredyt, aby dostosować instalację wodną, wiatrową, czy słoneczną. Po tym, jak zostanie spłacony, można korzystać z energii za darmo. To niezwykle duży atut, ponieważ równocześnie chroni się środowisko.


Jak wybrać odpowiedni projekt dla nowoczesnego domu w standardzie WT 2021?

Budowanie domu w standardzie WT 2021 może wydawać się dużym problemem. Owszem, jego budowa wiąże się z pewnymi obowiązkami, jakie nie występowały wcześniej, jednak można posiłkować się, na przykład dobrym, gotowym projektem. Znajdują się one m.in. na stronie Domoweklimaty.pl.

W trakcie dostosowywania domu do standardu WT 2021 nie można zapominać o względach estetycznych. Projekty domów z aranżacją wnętrz – poczuj się jak we własnym domu już na etapie wyboru projektu, to pomysł na to, żeby jeszcze bardziej zintensyfikować emocje związane z budową własnych czterech kątów. Dzięki takim projektom można od razu sprawdzić, jak potencjalnie będą wyglądały nasze wnętrza. 


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE