Reklama

Jakie są największe zalety ogrzewania na podczerwień?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jakie są największe zalety ogrzewania na podczerwień? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Dlaczego warto się zdecydować na ogrzewanie elektryczne na podczerwień domu?

Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większym zainteresowaniem cieszy się ogrzewanie elektryczne na podczerwień. Nie wszyscy jednak jeszcze przekonali się do tego rozwiązania. Dlaczego warto się zdecydować na takie ogrzewanie domu?

Jak działa ogrzewanie na podczerwień?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że ogrzewanie na podczerwień będzie wykorzystywać energię promieniowania, która z kolei przemieszcza się w przestrzeni w formie fal elektromagnetycznych. Oznacza to tym samym, że przesył danych nie będzie w żaden sposób zależny od powietrza. Godny uwagi jest również fakt, że energia podczerwieni będzie zmieniać się w ciepło dopiero w momencie jej absorbcji przez przedmioty z otoczenia czy organizmy żywe.

Warto również wiedzieć, że w przypadku omawianego ogrzewania podczerwienią nośnikiem ciepła będą powierzchnie ograniczające pomieszczenie. Należy do nich zatem zaliczyć przedmioty, ściany czy ludzi. Trzeba mieć świadomość, że ciała stałe są źródłem ciepła. Ponadto temperatura w pomieszczeniach ogrzewanych przez promieniowanie jest bardzo mało zróżnicowana.

Jakie zalety mają panele na podczerwień, czyli ogrzewanie na prąd?

Do zdecydowanie najczęściej wymienianych atutów ogrzewania na podczerwień należy zaliczyć rozkład temperatur w pomieszczeniach. Jest on bowiem znacznie bardziej korzystny w porównaniu do ogrzewania kaloryferami. Należy również zaznaczyć, że dzięki omawianej formie ogrzewania odczuwalna temperatura we wnętrzach będzie wyższa od faktycznej nawet o 3 stopnie. Oczywiście będzie się to przekładało na koszty energii elektrycznej.

Do atutów omawianego rozwiązania należy również zaliczyć fakt, że jest bardzo proste zarówno w montażu, jak i demontażu. Mocuje je się bowiem na stalowych profilach, które bezpośrednio do ściany kołkami rozporowymi. Koniecznie należy jednak pamiętać, że montażu musi być wykonany przez fachowca.

Nie można oczywiście zapomnieć, że ogrzewanie na podczerwień może być pewnego rodzaju elementem dekoracyjnym. Warto wiedzieć, że dostępne na rynku grzejniki występują w bardzo szerokiej palecie barw czy strukturze naturalnych kamieni. Ogrzewanie na podczerwień ponadto zmniejsza bardzo szkodliwe oddziaływanie kurzu, który jest rozpylany razem z powietrzem w przypadku działania standardowego ogrzewania konwekcyjnego. Nikogo nie powinien zatem dziwić fakt, że omawiane rozwiązanie jest coraz częściej wybierane przez alergików. Do licznych zalet należy zaliczyć również bardzo mały koszt inwestycji w porównaniu do tradycyjnych instalacji grzewczych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE