Reklama

Jak sprawdzić ważność polisy OC?

Opublikowano:
Autor:

Jak sprawdzić ważność polisy OC? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Promowane Chciałbyś szybko sprawdzić, do kiedy jest ważna Twoja polisa OC? A może zastanawiasz się, jak zweryfikować ubezpieczenie OC sprawcy kolizji drogowej - na wypadek, gdybyś kiedyś musiał dotrzeć do tego typu informacji. Podpowiadamy w dzisiejszym artykule. Jak się okazuje, sprawdzenie polisy OC i jej ważności to całkiem proste zadanie. Wystarczy smartfon lub inne urządzenie z dostępem do internetu.

Jak sprawdzić do kiedy ważne jest ubezpieczenie OC? Korzystając z bazy danych UFG

Lepiej nie przegapić terminu upływu ważności polisy OC posiadanego samochodu. Kary nakładane na kierowców za spóźnienia i brak ciągłości ubezpieczenia są naprawdę wysokie. W 2020 roku za brak polisy przez okres dłuższy niż 14 dni zapłacimy 5200 zł kary w przypadku samochodów osobowych, a w przypadku ciężarówek nawet 7800 zł kary. Co istotne, raczej nie unikniemy sankcji finansowych za brak ubezpieczenia OC. Zaniedbanie wykryje albo policyjna kontrola drogowa, albo kontrola online UFG. Na szczęście zakupu ubezpieczenia OC możemy dokonać dzisiaj naprawdę szybko, dodatkowo porównując ceny nawet kilkunastu ubezpieczycieli - wygodnie online. A czym jest UFG?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zbiera dane na temat zawartych polis komunikacyjnych OC i AC, zdarzeń drogowych skutkujących odpowiedzialnością zakładu ubezpieczeń i odszkodowań wypłaconych z polis. Rocznie Ośrodek Informacji UFG rejestruje około 26 mln odnowionych i nowo sprzedanych polis oraz ponad 1,5 mln zdarzeń drogowych. Co istotne, dane w bazie są zawsze aktualne. Zatem w internetowej, bezpłatnej bazie danych UFG szybko można sprawdzić, czy dany pojazd jest objęty obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Nasz, a także pojazd sprawcy kolizji, przypadkowy pojazd na parkingu, czy samochód pozostawiony na naszym podjeździe.

Sprawdzenie polisy OC w bazie danych UFG - krok po kroku

Sprawdzenie ważności polisy OC pojazdu w bazie UFG to opcja dostępna dla wszystkich. Wystarczy dostęp do Internetu oraz konkretne dane, tj. numer rejestracyjny samochodu lub numer VIN. Nie trzeba dysponować wszystkimi numerami, wystarczy, że znamy jeden z nich. Jak sprawdzić, czy dany pojazd posiada ubezpieczenie OC? Oto co należy zrobić krok po kroku:

  1. Na stronie UFG wybieramy zakładkę „Baza OC i AC”.
  2. W zakładce wybieramy opcje: „Sprawdzenie ubezpieczenia OC” oraz „Identyfikacja umowy OC na dzień”.
  3. Wpisujemy numer rejestracyjny pojazdu lub numeru VIN, a następnie przepisujemy kod weryfikacyjny z obrazka i zatwierdzamy informacje.
  4. Po wykonaniu wszystkich wymienionych czynności otrzymujemy potrzebne nam dane: numer polisy, nazwę TU, w którym została zawarta umowa ubezpieczenia oraz markę i model pojazdu.
Uzyskanie informacji dotyczącej ważności ubezpieczenia wymaga naszej rejestracji w systemie UFG. Po jej dokonaniu zyskamy możliwość pobrania historii ubezpieczenia OC.

WAŻNE: Udostępniane dane nie zawierają żadnej informacji na temat właściciela pojazdu (nazwiska, adresu, czy innych danych kontaktowych). Nie musimy się zatem obawiać, że inny kierowca próbując zweryfikować dane dotyczące ubezpieczenia naszego pojazdu dotrze do informacji na nasz temat.

oc

Jak sprawdzić ważność polisy OC poza stroną UFG? Skorzystaj z mobilnej aplikacji

Korzystając z internetowej bazy UFG sprawdzimy do kiedy ważna jest nasza polisa OC lub też np. polisa sprawcy wypadku, który uciekł z miejsca zdarzenia. Jednak taka opcja nie jest jedyną dostępną. Kierowcy mogą sprawdzić ważność polisy OC także poza stroną UFG. Wystarczy smartfon i dedykowana aplikacja mobilna. Takie rozwiązanie to wyjątkowa wygoda, bowiem ściągając aplikację zyskujemy szybki i stały dostęp do interesujących nas danych na temat polis OC. Aplikacja mobilna UFG Kup Auto dostępna jest dla systemów operacyjnych Android oraz iOS), a korzystanie z niej i sprawdzanie w ten sposób OC jest wygodne, proste, niemal intuicyjne. Niezbędne dane możemy mieć zawsze "pod ręką".

Inną propozycją dla wszystkich zastanawiających się, jak szybko sprawdzić do kiedy ważne jest ubezpieczenie OC, jest baza zamieszczona na stronie historiapojazdu.gov.pl, a stworzona przez CEPiK, czyli Centralną Ewidencję Pojazdów i Kierowców. Tutaj jednak musimy dysponować większą ilością danych. Poza numerem rejestracyjnym pojazdu będziemy musieli podać w systemie jego numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji.

 

Dodatkowo zachęcamy do przeczytania wskazówek gdzie znajduje się numer VIN w samochodzie we wpisie na Akademii mfind - https://www.mfind.pl/akademia/dla-kierowcow/gdzie-znajdziemy-numer-vin-w-samochodzie/

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE