Reklama

Drogi samochód to drogie ubezpieczenie?

Opublikowano:
Autor:

 Drogi samochód to drogie ubezpieczenie? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Promowane Kupno samochodu zawsze wiąże się z innymi, dodatkowymi wydatkami poza kosztem samego pojazdu. Jednym z nich jest obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, którym trzeba objąć każde auto. Jak ma się wartość samochodu do wysokości składki na OC? Czy drogi samochód równa się drogiej polisie? Poszukajmy odpowiedzi na te pytania.

Wpływ wartości auta na cenę OC

Mogłoby się wydawać, że jeśli stać Cię na drogi samochód, towarzystwa ubezpieczeniowe zażądają od Ciebie wysokiej składki na OC. W końcu skoro wydanie kilkudziesięciu albo nawet kilkuset tysięcy złotych na kupno auta jest w Twoim zasięgu, to również polisa w cenie kilku tysięcy złotych nie zrobi na Tobie wrażenia. Jak się okazuje, rzeczywistość jest jednak zupełnie inna, ponieważ – jak pokazuje internetowy kalkulator ubezpieczeń OC/AC – nie jest tak, że im droższy samochód, tym wyższa składka OC.

Wartość auta jest co prawda jednym z czynników wpływających na wysokość składki, ale w bardzo znikomym, wręcz niezauważalnym stopniu. Co więcej, właściciele drogich samochodów znajdują się wręcz na uprzywilejowanej pozycji względem kierowców jeżdżących starymi i tanimi autami, którzy płacą za OC więcej. Z czego to wynika? Jak zawsze chodzi o ryzyko ubezpieczeniowe, ponieważ jest ono wyższe w przypadku mało wartościowych samochodów.

Dlaczego towarzystwa postrzegają stare i tanie auta oraz ich właścicieli jako bardziej ryzykownych niż kierowcy nowych i drogich samochodów? Wynika to z faktu, że ci drudzy bardziej dbają o swoje pojazdy i bardziej się pilnują na drodze, żeby nie wyrządzać szkód innym, a przy okazji również sobie. Logiczne wydaje się bowiem to, że ktoś, kto posiada auto o wartości kilkudziesięciu czy kilkuset tysięcy złotych, troszczy się o nie bardziej niż o pojazd o niskiej wartości. Tak czy inaczej wpływ wartości samochodu na wysokość składki ubezpieczeniowej jest bardzo znikomy i prawie niezauważalny. Znacznie ważniejsze są inne czynniki, które pokrótce opisujemy poniżej.

Od czego zależy składka na OC

Najważniejszym aspektem, na który towarzystwa zwracają uwagę, kalkulując składkę dla danego kierowcy, jest jego historia ubezpieczeniowa. Mianowicie im ona dłuższa i im mniej szkód właściciel polisy ma na koncie, tym mniej płaci za OC. Równie ważna jest data urodzenia, ponieważ osoby w wieku poniżej 30 lat (limit ten może być różny w poszczególnych firmach) mają podwyższoną składkę wyłącznie z uwagi na to, że są młode. Inny ważny czynnik kształtujący cenę OC to parametry auta – jeżeli kupujesz szybki samochód z dużym silnikiem, spodziewaj się wysokiej składki.

Ponieważ wysokość składki ubezpieczeniowej zależy także od polityki cenowej danego towarzystwa, w różnych firmach czekają na Ciebie odmienne ceny. Podczas gdy jedno towarzystwo zaoferuje Ci – przykładowo – 500 zł, w innym zapłacisz 1500 zł. Dlatego przy poszukiwaniu OC kluczowe jest rozeznanie i porównanie cen polis, co można zrobić przez Internet. Przekonaj się, że Ubezpieczamy Auto.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE