reklama

Czym jest usługa self-storage, czyli jak Polacy przechowują swoje rzeczy?

Opublikowano:
Autor:

Czym jest usługa self-storage, czyli jak Polacy przechowują swoje rzeczy? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PromowaneNabywamy coraz więcej dóbr. Z tego względu potrzebujemy miejsca do ich przechowywania. Na polskim rynku rośnie popyt na usługę self-storage, czyli indywidualnych magazynów. Na razie rynek ten jest w powijakach, ale patrząc na jego rosnącą popularność za granicą – w samej tylko Anglii funkcjonuje już ponad 1000 magazynów – trend ten przeniknie również do Polski. Dlaczego warto przechowywać swoje rzeczy w specjalnie przygotowanym do tego magazynie? Jak wygląda korzystanie z tego typu usługi? O tym w poniższym artykule.

Małe powierzchnie do wynajęcia

Zazwyczaj słowo magazyn kojarzy się ze sporych rozmiarów powierzchnią, w której różnorakie firmy przechowują swój towar. To wyobrażenie ma niewiele wspólnego z obiektami self-storage. Są to przede wszystkim powierzchnie o różnych wymiarach, dzięki czemu miejsce jest dopasowane do rozmiarów przechowywanych rzeczy. Najmniejsze schowki liczą zaledwie jeden metr kwadratowy. Korzystanie z tego typu usługi jest coraz popularniejsze. Do najważniejszych powodów należy:

•       brak pomieszczeń do przechowywania rzeczy, mieszkania coraz rzadziej są wyposażane w komórki lokatorskie,

•       niedopasowanie komórki lub garażu do rodzaju i wartości przechowywanych rzeczy lub też ich przeładowanie,

•       chęć uporządkowania codziennej przestrzeni,

•       sentyment – niektórych rzeczy nie chcemy się pozbywać, ale nie możemy ich również przechowywać w mieszkaniu,

•       potrzeba miejsca do przechowywania dokumentów, jeśli prowadzi się działalność gospodarczą.

Istnieje wiele dobrych powodów, dla których warto korzystać z usługi self-storage. Z oferty indywidualnych magazynów korzystają zarówno pojedynczy klienci, jak i duże przedsiębiorstwa.

Self-storage – gdzie największy dostęp?

Rynek odpowiada na oczekiwania konsumentów. Wśród nas przybywa obiektów typu self-storage. Najbardziej uprzywilejowani są oczywiście mieszkańcy dużych miast. To właśnie tam firmom wynajmującym niewielkie powierzchnie magazynowe najbardziej opłaca się działać. Największe zainteresowanie wobec tych usług, przejawiają klienci mobilni oraz firmy chcące skorzystać z elastycznej usługi wynajmu. Za granicą magazyny do osobistego użytku znajdują się również przy najbardziej ruchliwych autostradach. Istotnym czynnikiem korzystania z tego typu usługi jest dostępność. Magazyn powinien być usytuowany w pobliżu miejsca zamieszkania klienta lub siedziby firmy.

Magazyn

Kto najczęściej korzysta z oferty?

Według statystyk w USA z usługi self-storage korzysta co dziesiąte gospodarstwo domowe. W Europie Zachodniej tego typu obiekty zaczęły powstawać w połowie lat 90. Od tego czasu rynek dynamicznie się rozwija. W Polsce jesteśmy właśnie świadkami jego początków. Już w co najmniej kilkunastu największych miastach znajdują się tego typu obiekty. Duży wkład w rozwój rynku posiada firma Stokado. Z jej usług korzystają setki najemców, z czego połowę stanowią firmy, a połowę – klienci indywidualni. Większość z nich nie spotkała się dotychczas z tego typu usługami w Polsce, jedynie za granicą. Przedsiębiorstwa cenią sobie self-storage głównie za elastyczność i dopasowanie rozmiarów powierzchni do rzeczywistych potrzeb wynajmującego (np. magazyn Stokado może mieć powierzchnię od 1 do 30 metrów kwadratowych).

Co przechowuje się w magazynach? Najbardziej oryginalne pomysły

Firmy decydują się na wynajem magazynów indywidualnych do przechowywania w nich dokumentów oraz nadwyżek magazynowych. Często jest to również sprzęt czy gadżety reklamowe. Wiele zależy od charakteru działalności. Przykładowo przedsiębiorstwa realizujące przeprowadzki oddają do przechowania wyposażenie klientów. Dotychczas najbardziej nietypowymi przedmiotami, z jakimi miała styczność firma Stokado, były: zabytkowy karawan, butelki z winem, rzeźba oraz zestaw cygar.

Z jakiej oferty skorzystać?

Jednym z pionierów rynku self-storage w Polsce jest firma Stokado, która posiada swoje oddziały w Poznaniu, Wrocławiu i Bydgoszczy. Zalety ich oferty to możliwość wyboru różnych powierzchni, warunki najmu dopasowane do klienta oraz gwarancja całodobowej ochrony rzeczy. Najemca ma również nieograniczony dostęp do wynajmowanej powierzchni.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

logo