reklama

Czy w 2021 r. digitalizacja procesów HR to już konieczność?

Opublikowano:
Autor:

Czy w 2021 r. digitalizacja procesów HR to już konieczność? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PromowaneObsługa pracowników zdalnych, administracja wynagrodzeniami i czasem pracy, rekrutacja i onboarding czy komunikacja, to niektóre z zagadnień wymagających jak najszybszej digitalizacji. Ewentualne pytanie, które powinni sobie zadawać pracodawcy, nie powinno brzmieć „czy”, ale „dlaczego” digitalizacja procesów HR jest koniecznością w 2021 roku? Odpowiadamy, jakie korzyści finansowe i organizacyjne przynosi inwestycja w nowoczesne systemy.

Sprawna obsługa pracowników zdalnych


Gdyby nie pandemia koronawirusa, digitalizacja procesów HR w firmach rozłożyłaby się prawdopodobnie na następne kilkanaście lat. Konieczność przejścia na pracę zdalną, zaskoczyła wielu pracodawców, doprowadziła do spowolnienia innych procesów, a nawet je zablokowała. Na nagłej zmianie skorzystali jednak ci, którzy już dawno zrezygnowali z przestarzałych i nieefektywnych systemów. Szybko okazało się również, że home office zaczął się sprawdzać nawet w branżach, dla których był zupełną nowością. Wszystko wskazuje na to, że ten model w większym lub mniejszym stopniu zostanie z nami już na zawsze, a to wymaga digitalizacji procesów HR, takich jak choćby spotkania online czy szkolenia, ale nie tylko.

Rekrutacja i onboarding online


Pandemia pokazała, że rekrutacja i onboarding online to obszary wymagające szybkiej cyfryzacji i przynoszące na tym polu duże efekty. Przed pandemią oba te aspekty wiązały się z dużymi wyzwaniami logistycznymi, problemem w przekazywaniu rozproszonej wiedzy i angażowaniem wielu osób. Młodzi, wykwalifikowani specjaliści mają również określone oczekiwania wobec przyszłego pracodawcy, a digitalizacja procesów HR może znacznie ułatwić wdrożenie nowych osób do pracy, bez uszczerbku na innych zadaniach firmy.

Automatyzacja zadań kadrowo-płacowych


Takie czynności, jak administrowanie wynagrodzeniami, naliczanie i wysyłka pasków płacowych, zarządzanie dokumentacją i deklaracjami rozliczeniowymi to obszary wymagające od działu kadr olbrzymiego nakładu pracy. Zwłaszcza, jeśli są wykonywane w sposób tradycyjny. Digitalizacja procesów HR w tym zakresie umożliwia np. jednokrotne wprowadzenie do systemu danych pracownika, które automatycznie uzupełniają się na kolejnych etapach, np. w przypadku przedłużania umów, kierowania na badania lekarskie czy wystawiania świadectw pracy. To znaczna oszczędność czasu i zmniejszenie ryzyka błędu. Podobne profity przynosi digitalizacja procesów HR w przypadku naliczania wynagrodzeń i dystrybucji PIT-ów.

Szybsza i łatwiejsza komunikacja 


Rozwiązania, które oferuje digitalizacja procesów HR, przyspieszają komunikację na linii pracownik – pracodawca. Dotyczy to np. wszelkiego rodzaju wniosków urlopowych czy zwolnień lekarskich oraz innych dokumentów. Dzięki cyfryzacji pracodawca od razu ma dostęp do informacji o aktualnej sytuacji, a to ułatwia mu podejmowanie decyzji i kontrolowanie tego, co dzieje się w firmie.

Podsumowując, można śmiało stwierdzić, że digitalizacja procesów HR jest koniecznością w 2021 roku, ponieważ usprawnia organizację firmy, zwiększa jej efektywność i przynosi korzyści finansowe. 

Więcej informacji znajdziecie na stronie: https://hrk.pl 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

logo