reklama

Ostatnia wola Ojca Świętego [PEŁNY TESTAMENT]

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: vaticannews.va

Ostatnia wola Ojca Świętego [PEŁNY TESTAMENT] - Zdjęcie główne

foto vaticannews.va

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i światPublikujemy pełne tłumaczenie testamentu Ojca Świętego Franciszka. Papież wyraził swoją ostatnią wolę w poruszających słowach, pozostawiając świadectwo wiary, pokory i miłości do Matki Bożej.
reklama

Testament z nadzieją na życie wieczne

Testament Papieża Franciszka, datowany na 29 czerwca 2022 roku i spisany w Domu św. Marty, został po raz pierwszy upubliczniony. Ojciec Święty, przewidując zbliżający się kres swojego życia, pisze dokument „z żywą nadzieją na Życie Wieczne”, koncentrując się wyłącznie na sprawie swojego pochówku.

Nie znajdziemy w nim rozbudowanych refleksji o papiestwie czy Kościele, lecz prostą, pełną wiary deklarację zawierzenia Bogu i Maryi.

Miejsce pochówku: Bazylika Matki Bożej Większej

Franciszek wielokrotnie dawał wyraz swojej szczególnej więzi z Maryją. To właśnie do Bazyliki Matki Bożej Większej (Santa Maria Maggiore) w Rzymie pielgrzymował przed i po każdej Podróży Apostolskiej, powierzając Matce Bożej swoje misje i dziękując za Jej opiekę.

reklama

W testamencie wyraził pragnienie, by jego ciało spoczęło właśnie w tej świątyni — w bocznej nawie bazyliki, pomiędzy Kaplicą Paulińską (gdzie znajduje się cudowna ikona Salus Populi Romani), a Kaplicą Sforzów. W tym miejscu ma zostać przygotowana specjalna nisza, zgodnie z załączonym do testamentu dokumentem lokalizacyjnym.

Grób prosty i bez ozdób: tylko jedno słowo

W duchu pokory, która była znakiem rozpoznawczym pontyfikatu Franciszka, Papież zaznaczył, że jego grób ma być bardzo skromny. Ojciec Święty nie życzy sobie monumentalnego sarkofagu ani marmurowych dekoracji.

reklama

Zgodnie z jego wolą:

  • grób ma być w ziemi (nie nad nią, nie w sarkofagu),
  • ma być prostego kształtu,
  • pozbawiony wszelkich ozdób, herbów czy złoconych inskrypcji,
  • oznaczony jedynie napisem „Franciscus”, bez tytułów, dat czy dodatkowych informacji.

To świadome odejście od tradycji papieskich pochówków w Bazylice św. Piotra i gest symboliczny, który może zostać zapamiętany jako duchowy testament całego pontyfikatu.

reklama

Koszty pogrzebu pokryje anonimowy darczyńca

W testamencie Franciszek wskazał, że wszelkie koszty związane z pochówkiem zostaną pokryte z wcześniej przekazanej darowizny od nieujawnionego dobroczyńcy. Środki te mają być przekazane bezpośrednio Bazylice Matki Bożej Większej.

Do realizacji szczegółowych instrukcji Papież Franciszek wyznaczył abp. Rolanda Makrickasa, Komisarza Nadzwyczajnego Kapituły Liberiańskiej.

Ostatnia ofiara cierpienia i przesłanie pokoju

W końcowej części testamentu Papież dziękuje wszystkim, którzy go kochali i modlili się za niego. Prosi również o dalszą modlitwę po swojej śmierci. Wzruszająco dodaje, że cierpienie, które towarzyszyło mu w ostatnich latach, ofiarował Panu w intencji pokoju na świecie i braterstwa między narodami.

reklama

Testament Papieża Franciszka to dokument krótki, ale niezwykle wymowny. Pokazuje człowieka, który do końca życia pozostał wierny ideałom prostoty, ubóstwa i oddania Maryi. To ostatnie przesłanie, które nie tylko mówi, gdzie i jak Papież chce zostać pochowany, ale też — jak chciałby zostać zapamiętany.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo