Kręci nas recykling – gmina Bukowsko świeci przykładem
W ramach ogólnopolskiej kampanii Kręci nas recykling, do której dołączyło tysiące wolontariuszy z całego kraju, mieszkańcy gminy Bukowsko zrobili coś naprawdę wielkiego. W czasie lokalnych akcji sprzątania w Bukowsku, Nowotańcu, Karlikowie i Wolicy udało się zebrać aż 2760 kilogramów śmieci oraz 13 porzuconych opon. Dzięki ich zaangażowaniu lokalne tereny stały się nie tylko czystsze, ale i bezpieczniejsze dla środowiska oraz przyszłych pokoleń.
Co ważne, do działania włączyło się aż 240 mieszkańców gminy, którzy pokazali, że wspólna troska o otoczenie ma ogromną moc.
Wielkie wiosenne poruszenie w całej Polsce
Kampania Kręci nas recykling od czterech lat inspiruje Polaków do aktywnego udziału w ochronie środowiska. Organizowana każdego roku od 21 marca do 22 kwietnia, tym razem przyciągnęła 2800 wolontariuszy w ponad 80 lokalizacjach w całym kraju. Za jej organizację odpowiada firma Oponeo.pl we współpracy z ekologiem Dominikiem Dobrowolskim.
W Bukowsku mieszkańców zachęcały władze gminy, w Nowotańcu w akcję włączyli się młodzi sportowcy z Akademii Piłkarskiej Cosmosik, w Karlikowie młodzi piłkarze UKS Bukowianka, a w Wolicy – panie z Koła Gospodyń Wiejskich "Woliczanki".
To budujące, że tak wiele osób ma chęci, by działać na rzecz wspólnego dobra. Widzimy, że miejsca, do których wracamy, są coraz czystsze
– podkreśla Iza Maciejko-Osmańska z Oponeo.pl, koordynatorka kampanii.
Śmieci zebrane, a to dopiero początek
Efekty tegorocznej edycji robią wrażenie: 57 ton śmieci i 25 tysięcy zużytych opon mniej w środowisku. Swoją cegiełkę dołożyli także kierowcy, którzy po zakupie nowego ogumienia zostawili stare opony w specjalnych punktach zbiórki.
Ale to nie koniec dobrych wieści! Jesienią, zgodnie z ideą kampanii, za każdą 4 zebrane opony zostanie posadzone 1 drzewo. W ubiegłym roku zasadzono 4739 drzew, w tym roku będzie ich aż 6279. To żywy dowód na to, że działania proekologiczne mogą przynosić konkretne, namacalne efekty.
Drugie życie opon – recykling w praktyce
Kampania Kręci nas recykling to nie tylko sprzątanie i sadzenie drzew. Organizatorzy stawiają na trwałą zmianę, edukując o tym, jak ważna jest odpowiednia gospodarka odpadami.
Chcemy, aby nasze działania procentowały w przyszłości. Uświadamiamy, że zalegające opony wydzielają szkodliwe substancje, ale można tego uniknąć poprzez recykling
– mówi Iza Maciejko-Osmańska.
Od 2023 roku partnerem strategicznym akcji jest Grupa Recykl S.A., dzięki której większość zebranych opon zostanie poddana recyklingowi materiałowemu. Uzyskany granulat gumowy trafi do firmy Rekoplast Kompozyt, gdzie przekształcony zostanie w maty sportowe – produkty, które w przyszłości również będzie można przetworzyć.
70 tysięcy opon mniej na dzikich wysypiskach
W ciągu czterech edycji kampanii udało się zebrać już 70 tysięcy opon oraz 204 tony śmieci, które nie trafią już nigdy więcej do lasów, na łąki czy nad rzeki. To potężny sukces, który pokazuje, że wspólne, lokalne działania mogą mieć ogólnopolski, a nawet globalny wpływ na stan naszego środowiska.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.