reklama
reklama

Seniorzy znów zagrożeni. Oszuści w natarciu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Podkarpacka Policja

Seniorzy znów zagrożeni. Oszuści w natarciu - Zdjęcie główne

Pojawił się nowy sposób na wyłudzanie pieniędzy | foto Podkarpacka Policja

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Na sygnale Tarnobrzeska policja ostrzega szczególnie starszych mieszkańców oraz ich rodzin o ostrożności w przypadku otrzymania telefonów od osób podszywających się pod krewnych lub przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości i proszących o pieniądze. Wczoraj funkcjonariusze zarejestrowali trzy zgłoszenia dotyczące prób oszustw metodą "na prokuratora". Sprawca, podszywając się pod bliskich, informował seniorów o domniemanym wypadku, wymagając pilnego przekazania 80 tys. zł, by uniknąć rzekomych konsekwencji prawnych.
reklama

W jednym z incydentów kobieta podszywająca się pod córkę skontaktowała się z mieszkanką Podkarpacia, sugerując, że spowodowała ona wypadek drogowy z ciężarną kobietą i że jedynym wyjściem jest szybkie przekazanie pieniędzy. W innym przypadku mężczyzna podszywający się pod wnuczka zadzwonił do 77-letniego seniora, prosząc o natychmiastową pomoc finansową na rzekome koszty wypadku drogowego.

Oszuści i metody ich działania:

Osoby podszywające się często korzystają z książek telefonicznych, aby wybrać imiona typowe dla osób starszych, następnie kontaktują się z wybranymi numerami. Rozmowa prowadzona jest w taki sposób, by osoba oszukiwana uwierzyła, że rozmawia z członkiem rodziny i sama podała jego dane, co pozwala przestępcom wiarygodnie prowadzić dalszą rozmowę. Często podszywają się także pod urzędników lub przedstawicieli instytucji, wmawiając starszym osobom, że potrzebują pieniędzy na "wykupienie" członka rodziny lub że prowadzą śledztwo w sprawie oszustw.

Oszuści zawsze proszą o zachowanie dyskrecji. Po uzyskaniu zgody na przekazanie pieniędzy ktoś inny, podający się za zaufaną osobę, zgłasza się po gotówkę. Często umawiają się na spotkanie pod bankiem, aby szybko odebrać pieniądze. W ten sposób wyłudzają kwoty od kilku tysięcy do kilkuset tysięcy złotych, powodując, że ofiary tracą całe życiowe oszczędności.

Sposoby ochrony przed oszustwami telefonicznymi:

Nie należy reagować pochopnie na apelacje o pomoc, gdy ktoś podaje się za krewnego, natomiast warto sprawdzić autentyczność, kontaktując się z innymi członkami rodziny. Bliscy mogą potwierdzić tożsamość oraz potrzebę pomocy. Możemy także sami zweryfikować dzwoniącego, kontaktując się znanymi numerami członków rodziny. W przypadku wątpliwości lepiej zadzwonić i upewnić się niż ryzykować utratę oszczędności.

W przypadku podszywania się pod policję pamiętajmy, że policjanci nigdy nie informują telefonicznie o prowadzonych sprawach ani nie proszą o przekazywanie pieniędzy obcej osobie. Nigdy też nie proszą o angażowanie pieniędzy do żadnych akcji. Wszelkie próby wyłudzenia pieniędzy należy niezwłocznie zgłosić policji, korzystając z numeru alarmowego 112, nie obawiając się, że sygnał może być fałszywy.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu korso24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama