Reklama

Oszustwa przy inwestycjach w kryptowaluty. Mężczyzna stracił prawie 80 tys. złotych

Opublikowano:
Autor:

Oszustwa przy inwestycjach w kryptowaluty. Mężczyzna stracił prawie 80 tys. złotych  - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Na sygnale Funkcjonariusze prowadzą śledztwo w sprawie doprowadzenia szeregu obywateli Polski do niekorzystnego rozporządzenia mieniem przy dokonywaniu inwestycji finansowych w drodze zakupu kryptowaluty Bitcoin na platformach inwestycyjnych za pośrednictwem serwisu internetowego aspenholding. com. Szacuje się, że ponad 200 osób zostało oszukanych w ten sposób.

Jak działają oszuści? 

Aktywna działalność platformy inwestycyjnej Aspen Holding, identyfikowanej w Internecie m.in. pod adresami https://aspenholding.com lub https://aspenholding.co, miała miejsce w latach 2019 - 2020. W chwili obecnej ilość pokrzywdzonych z terenu całego kraju przekracza ponad 200 osób.

Proceder rozpoczynał się poprzez wyszukanie bądź podstawienie w sieci Internet, osobom zainteresowanym zainwestowaniem swoich środków, artykułu z wykorzystaniem wizerunku znanych osób ze świata mediów. Artykuł najczęściej przyjmował charakter wywiadu, w którym wyżej wymienione osoby publiczne, miały zachęcać do inwestycji m.in. w kryptowaluty za pośrednictwem podmiotu Aspen Holding. Artykuł ten za każdym razem był fingowany. Linki do artykułów podstawiane były m.in. na popularnych portalach społecznościowych.

W celu wywołania presji na pokrzywdzonych, w artykule umieszczany był zegar odliczający czas do podjęcia decyzji, z uwagi na ograniczoną ilość miejsc do rejestracji. Rejestracja odbywała się za pomocą formularza kontaktowego, do którego odnośnik umieszczany był w tekście. W celu rejestracji niezbędne było podanie danych osobowych, numeru telefonu oraz adresu e-mail. W niedługim czasie "konsultant" oddzwaniał na podany numer do osoby zainteresowanej inwestycją. W rozmowie zapewniał o legalnej działalności podmiotu Aspen Holding oraz możliwości uzyskania szybkiego zysku inwestycyjnego. Do podjęcia współpracy niezbędne było wpłacanie opłaty wpisowej w wysokości 250 $, która umożliwiała założenie "indywidualnego konta inwestycyjnego".

Kontakt odbywał się wyłącznie telefonicznie, bowiem Aspen Holding nie posiada siedziby na terenie Polski. Jako oficjalna siedziba firmy wskazany jest adres na Wyspach Marshalla na Oceanie Spokojnym. Przedstawiciele Aspen Holding telefonowali z numerów rozpoczynających się od kierunkowego +48 71[...], ale również +48 22[...] oraz numerów zagranicznych wskazujących na Wielką Brytanię w postaci +44[...]. Kontakt był jednostronny, oddzwonienie na numery, z których telefonowali sprawcy, nie było możliwe.

Osoby zainteresowane inwestowaniem, wskutek namowy sprawców, dokonywali instalacji na swoich urządzeniach oprogramowania o nazwie AnyDesk lub TeamViewer umożliwiającego zdalną obsługę komputera. Jest to oprogramowanie ogólnodostępne na rynku. Link do instalacji programu był udostępniany przez sprawców w drodze korespondencji e-mail. W konsekwencji, na skutek instalacji tego oprogramowania, pokrzywdzeni udostępniali zawartość pamięci swojego komputera oraz umożliwiali dostęp do bankowości on-line. W ten sposób sprawcy dokonywali licznych operacji finansowych przy wykorzystaniu kantorów lub giełd umożliwiających zakup kryptowaluty Bitcoin, której jednostki następnie wyprowadzane były na specjalnie wygenerowane portfele kryptowalutowe.

Transakcje na rachunkach pokrzywdzonych, wskutek ich zmanipulowania, były osobiście autoryzowane w systemie bankowym. W zależności od zabezpieczeń systemu bankowego, gdzie pokrzywdzony posiadał rachunek, był to kod sms, indywidualny kod zabezpieczający czy kody zdrapki, które pokrzywdzeni wpisywali samodzielnie bądź udostępniali sprawcom. W każdym przypadku pokrzywdzeni przekonani byli, że inwestują swoje środki w kryptowaluty bądź inne aktywa za pośrednictwem platformy aspenholdinng.com, mogące im przynieść szybki zysk inwestycyjny. Same transakcje wykonywane były w trakcie trwającego połączenia telefonicznego z konsultantem, który zapewniał ich, że cały proces inwestycyjny przebiega pomyślnie. W wielu przypadkach zaciągane były również kredyty obciążające pokrzywdzonych, ponownie autoryzowane przez nich samych, lecz będących w przekonaniu, że zaciągnięty kredyt zostanie im niezwłocznie zwrócony z wielokrotnym zyskiem.

Zarówno domena aspenholding.com i aspenholding.co, wykorzystane rachunki bankowe, giełdy/kantory kryptowalutowe, numery telefonów, oprogramowanie komputerowe oraz inne usługi są zarejestrowane i administrowane przez podmioty mające swoją siedzibę poza granicami kraju. Straty przekraczają kilka milionów złotych, zaś jednostkowo wahają się one od 1 000 do ponad 700 000 złotych. Pokrzywdzeni pochodzą z terenu całego kraju.

Funkcjonariusze Wydziału dw. z Cyberprzestępczością KWP w Rzeszowie apelują o zachowanie ostrożności podczas korzystania z sieci Internet oraz weryfikowania wiarygodności i rzetelności podmiotu, z którym zamierzają podjąć współpracę, bądź są do niej namawiani.

 

Osoby pokrzywdzone w ten sposób zachęcamy do kontaktu z Wydziałem do Walki z Cyberprzestępczością KWP w Rzeszowie tel. 47 821-21-71 bądź z najbliższą jednostką Policji.

 

61-latek stracił 80 tys. złotych 

Mężczyzna został zmanipulowany przez przestępców i zainstalował oprogramowanie AnyDesk do zdalnego łączenia się z komputerami. 

W ubiegłą środę mieszkaniec Tarnobrzega, w trakcie przeglądania Internetu, natknął się na artykuł dotyczący inwestowania w kryptowaluty. Skuszony ofertą, postanowił zainwestować niewielką kwotę w dolarach. W ofercie znajdował się baner reklamowy, po kliknięciu którego tarnobrzeżanin wpisał swoje dane. Natychmiast skontaktowała się z nim kobieta podająca się za konsultantkę. Oszustka poinformowała 61-latka, że zainwestowanie 250 dolarów może odbyć się poprzez pobranie oprogramowanie AnyDesk.

Ofiara została poinformowana przez "konsultantkę", jak i gdzie ma się zalogować, a po przelaniu pieniędzy zapewniła, że w jego imieniu, będzie dokonywać inwestycji. Następnego dnia tarnobrzeżanin odebrał telefon od mężczyzny, który z kolei podał się za analityka kryptowalut. Mężczyzna polecił mu, aby zalogował się na swoje konto w banku i zainstalował aplikację AnyDesk „zdalnego pulpitu”, tym razem na telefonie.

Mieszkaniec Tarnobrzega podał cztery pierwsze numery ze swojej karty płatniczej. Zainstalowane oprogramowanie przechwyciło jego login i hasło. Kiedy po pewnym czasie pokrzywdzony zalogował się na swoje konto bankowe, zauważył, że trzykrotnie zostały dokonane przelewy na kwotę 20 tys. zł, a na realizację czekała już czwarta transakcja. Mężczyzna stracił blisko 80 tys. złotych.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy