Reklama

OSTRZEGAMY! Uważaj na link pułapkę!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: archiwum

OSTRZEGAMY! Uważaj na link pułapkę! - Zdjęcie główne

foto archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Na sygnale Transakcje internatowe to najbardziej popularny sposób robienia zakupów. Teraz w czasie epidemii jeszcze więcej osób przeniosło się do Internetu. Niestety zrobili to również oszuści. Tylko minionej doby przekonały się o tym dwie osoby z terenu powiatu brzozowskiego. Apelujemy o wzmożoną ostrożność i przypominamy kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa przy zawieraniu transakcji internetowych.

Panująca epidemia i „lock down” sklepowy wcale nie oznacza, że zrezygnowaliśmy z robienia zakupów. Dla większości ludzi kupno i sprzedaż towarów czy usług za pośrednictwem internetu stało się praktycznie codziennością i nierozłączną częścią naszego życia.

 

CZYTAJ TAKŻE:

Harmonogram powrotu uczniów do szkół. Kiedy klasy I-III a kiedy ponadpodstawowe?

 

Jednak, by cieszyć się z udanej transakcji internetowej, pamiętajmy o zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa. 

 

Wczoraj dwie mieszkanki z terenu powiatu brzozowskiego przekonały się o tym, jak łatwo można stać się ofiara oszustwa internetowego:

 

Przed godz. 16 do Komendy Powiatowej Policji w Brzozowie zgłosiła się kobieta, która poinformowała policjantów o tym, że przez „link pułapkę” straciła ponad 4 tys. złotych.  Z relacji pokrzywdzonej wynikało, że na jednym z portali internatowych zamieściła ofertę sprzedaży towaru. Kilkanaście minut później kobieta otrzymała wiadomość na komunikator z zapytaniem o to, czy ogłoszenie jest nadal aktualne. Po potwierdzeniu, pokrzywdzona otrzymała link z napisem „spójrz zapłaciłem, kliknij w link, wprowadź szczegóły, pieniądze przyjdą za kilka minut”. Po wypełnieniu wszystkich rubryk i wprowadzeniu kodu PIN okazało się, że z rachunku bankowego, zamiast się pojawić, to zniknęły pieniądze. Pokrzywdzona w wyniku tego oszustwa straciła ponad 4 tysięcy złotych. Przesłany link do sprzedającej okazał się „linkiem pułapką”.

Tego samego dnia około godz. 19.30 do Komendy Powiatowej Policji w Brzozowie zgłosiła się kolejna osoba, która padłą ofiarą oszustwa internetowego. W tym przypadku zgłaszająca dokonała zakupu towaru na jednym z portali internatowych. Oferta była atrakcyjna, a cena towaru stosunkowo niska. Transakcja przez kupującą została opłacona z góry, a ze strony osoby sprzedającej padły jedynie zapewnienia o możliwie szybkiej wysyłce. Niestety po kilku dniach towar nie dotarł do kupującej, a telefon kontaktowy osoby sprzedającej nie odpowiadał. Wówczas kobieta zorientowała się, że padła ofiara oszustwa.   

Pamiętajmy, że internet daje duże możliwości, niestety również oszustom, którzy stosują przeróżne metody tylko po to, aby wyłudzić od nas pieniądze. Zawsze zachowujmy daleko idącą ostrożność przy transakcjach internetowych. Nie dajmy się nabrać na złudne obietnice i zapewnienia naszego kontrahenta.  

 

Przypominamy kilka ważnych zasad bezpieczeństwa podczas zakupów internetowych:

 

  • miejmy ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów
  • zwracajmy uwagę na poprawność językową otrzymywanych wiadomości (fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie, co może wynikać z tego, że zostały np. przetłumaczone przez translator)
  • zwracajmy  uwagę na adres widoczny w przeglądarce - oszuści często podrabiają adresy stron internetowych
  • nie klikajmy w nieznane przesyłane do nas linki i nie wpisujmy nigdzie danych naszej karty, nie podawajmy nikomu naszego kodu BLIK.
  • rozliczajmy się bezpośrednio przez dany portal, a jeśli to możliwe, to korzystajmy z opcji płatność przy odbiorze (zwłaszcza przy wysokich kwotach).
Tu można się zapoznać z całym kompedium wiedzy - jak nie dać się oszukać w internecie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy