Reklama

Chroń swoje dane osobowe - zadbaj o bezpieczeństwo swoje i najbliższych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Chroń swoje dane osobowe - zadbaj o bezpieczeństwo swoje i najbliższych - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Na sygnale Każdy z nas powinien mieć świadomość, że obecnie działania oszustów bywają ukierunkowane na uśpienie naszej czujności, wykorzystanie naszej niewiedzy, a w konsekwencji m.in. na pozyskanie danych osobowych, które następnie mogą być użyte w celach przestępczych.

Wielokrotnie, szczególnie młode osoby, dzielą się radością z uzyskania nowego prawa jazdy, dowodu osobistego czy innych dokumentów publikują je, zapominając, że w społeczności internetowej jest wielu nieuczciwych ludzi.

 

Pamiętajmy, że w przypadku utraty dokumentów np. dowodu osobistego, niezależnie czy został on ukradziony, zgubiony lub czy pozwoliliśmy go skopiować, pojawia się niebezpieczeństwo wykorzystania naszych danych osobowych.

 

Takie dane jak imię, nazwisko, pesel, numer telefonu komórkowego powinny być przez ciebie pilnie strzeżone. Nie należy ich podawać osobom poznanym przypadkowo na portalu społecznościowym, czacie czy komunikatorze. Nigdy nie wiadomo, jak takie osoby będą chciały to wykorzystać. Twoje dane osobowe to „towar”, którego dziś szukają niejednokrotnie oszuści, np. próbując wyłudzić pieniądze na cudze nazwisko.

 

Obok popularnych serwisów w sieci jest też wiele stron internetowych podszywających się pod legalnie działające aplikacje czy serwisy. Jednak często są one zrobione tylko po to, żeby wyłudzić Twoje dane osobowe, dane logowania lub adres e-mail, a następnie użyć ich np. do nielegalnego zawarcia umowy pożyczki czy „zalania” skrzynki spamem. Bądź ostrożny rejestrując się w niesprawdzonych serwisach i podając tam informacje.

 

Pamiętaj:

  • nie udostępniaj w sieci zdjęć czy skanów dokumentów,
  • nie podawaj swoich danych nieznanym osobom,
  • nie udostępniaj swoich fotografii, do których dostępu nie powinny mieć osoby trzecie,
  • chroń pesel, by zwiększyć bezpieczeństwo swoich danych osobowych.
 

Podejmij działanie:

 

  • gdy Twój dowód osobisty zaginął lub został uszkodzony, zgłoś to jak najszybciej w dowolnym banku (nawet jeśli nie masz konta bankowego), w urzędzie gminy osobiście albo przez Internet,
  • jeżeli zagubiłeś e-dowód (dokument z warstwą elektroniczną), możesz go zawiesić na 14 dni kalendarzowych i nikt niepowołany nie będzie mógł go używać,
  • jeśli jesteś za granicą, zgłoś utratę lub uszkodzenie dowodu w konsulacie (osobiście, listownie, faksem). Po otrzymaniu Twojego zgłoszenia urzędnik unieważni dowód,
  • gdy Twój dowód osobisty został ukradziony, zgłoś to policji. Dowód zostanie unieważniony z dniem zgłoszenia tego faktu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy