reklama
reklama

Niedziela za miastem. Miejsca w Sanoku idealne na wycieczkę rodzinną [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Ładna, wiosenna pogoda zachęca do spędzania czasu na łonie natury. Dzisiaj polecamy dwa miejsca na rodzinne wycieczki. Trasy niewymagające a dostarczające cudownych, malowniczych widoków.
reklama

Orli Kamień

Orli Kamień znajduje się 518 m n.p.m. Jest zarazem szczytem i najdalej na zachód wysuniętym masywem górskim w Górach Sanocko-Turczańskich. 

Masyw Orlego Kamienia znajduje się na terenie Gór Słonnych, w zachodniej części tzw. Pasma Olchowieckiego. Ma postać przebiegającego z północnego zachodu na południowy wschód grzbietu o długości ok. 5 km, oddającego liczne ramiona boczne głównie w kierunku południowym, z licznymi niewybitnymi kulminacjami – m.in. Krzyż (457 m n.p.m.), najwyższe wzniesienie zwykle nazywane Biała Góra, czasem też Orli Kamień (518 m n.p.m.), właściwy Orli Kamień (510 m n.p.m.) dalej na wschód wierzchołek, na szczytowej partii, którego znajduje się kilka skałek ostańcowych, nazywanych właśnie "Orle Skałki" czy "Orli Kamień". Od tych skałek wziął nazwę szczyt, a przez swoją rozpoznawalność cały masyw, choć główna kulminacja jest ok. 2 km na zachód od tego miejsca. Nazwa szczytu w zasadzie dotyczy grupy skałek ostańcowych nieco na zachód od kulminacji.

Od zachodu opływa go San będący granicą z Pogórzem Dynowskim i Kotliną Jasielsko-Krośnieńską. Na wschodzie potok Olchowski oddziela go od masywu Granickiej (575 m n.p.m.), natomiast od głównego grzbietu Gór Słonnych odgranicza przełęcz oraz, na północnym wschodzie, dolina, w której leży wieś Liszna.

Cały masyw, z wyjątkiem stoków w okolicy Lisznej (poniżej 400 m n.p.m.), jest porośnięty lasem. Stoki w wielu miejscach, szczególnie w górnych partiach są strome, a w rejonie szczytu znajdują się piaskowcowe wychodnie. Na ramieniu odbiegającym na zachód z głównego wierzchołka usytuowane jest grodzisko. W dolnej części południowego zbocza, nad Sanem, znajduje się sanocki skansen. 

W partii szczytowej znajduje się piękny punkt widokowy zwany Orlimi Skałami. 

Malownicze Międzybrodzie i piramida Kulczyckich herbu Sas

Międzybrodzie leży na malowniczym turystycznym Szlaku Ikon. Z tarasu widokowego obok cerkiewki rozpościera się niezwykle malowniczy widok na Sanok. Na skraju przy cerkiewnego cmentarza, w jego starszej południowej części, obok kilku kamiennych nagrobków znajduje się okazały grobowiec w formie piramidy wzniesionej tu w latach 30 XX wieku. We wnętrzu tej niecodziennej budowli spoczywają doczesne szczątki członków rodziny Kulczyckich herbu Sas: Włodzimierza i jego żony Marii oraz ich syna Jerzego. 

Piramida została zbudowana z bloków piaskowych i według profesora dr hab. Joachima Śliwy egiptologa z Uniwersytetu Jagiellońskiego, jednoznacznie nawiązuje proporcjami do piramidy Cheopsa, będąc jej modelem w skali 1:50. Budowla ta zaliczana do "Siedmiu Cudów Świata" w swojej naturalnej wielkości przewyższa leżącą naprzeciw górę Horodyszcze. 

Horodyszcze to starożytna osada u wylotu Kotliny Sanockiej, położona na terenie wsi Trepcza w masywie Kopacza, w miejscu największego przewężenia doliny Sanu, w pobliżu miejscowości Międzybrodzie.

Wierne zachowanie odpowiednich proporcji, wymiarów i kątów międzybrodzkiej piramidy wskazuje, że zaprojektowała ją osoba, której nie były obce osiągnięcia sztuki starożytnego Egiptu. O wyjątkowości tej budowli świadczy też fakt, że w Polsce istnieje zaledwie kilka tego typu grobowców, których pierwowzorem były piramidy. 

Nieopodal piramidy posadowiono pomnik Jana Pawła II z ławeczką, na której zmęczeni wędrowcy mogą przysiąść zadumani w modlitwie. 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama