reklama
reklama

Przepiękny koncert charytatywny Pomóżmy Ukrainie w Sanockim Domu Kultury [ZDJĘCIA+WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Galeria foto Sala widowiskowa Sanockiego Domu Kultury w Sanoku pękała w szwach. Tak licznej publiczności już dawno ta sala nie widziała. To wszystko za sprawą idei, jaka przyświecała temu wybornemu koncertowi.
reklama

Na deskach sceny SDK w Sanoku wystąpiły zespoły: Formacja Tańca Towarzyskiego Flamenco, Zespół Tańca Ludowego Sanok, Grupa tańca Współczesnego Pro.Gres, Zespół Smyczkowy Con Amore oraz zespół bębniarski. 

Bilety rozeszły się jak ciepłe bułeczki. Cały dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na pomoc Ukrainie. Różnorodność repertuaru zespołów sprawiła, że każdy znalazł cos dla siebie. 

FLAMENCO

Formacja Tańca Towarzyskiego „FLAMENCO” działa od września 1990 roku w Sanockim Domu Kultury. Instruktorem i choreografem jest Wiesława Skorek. Formacja tańczy na różnego rodzaju przeglądach, turniejach, festiwalach i konfrontacjach tanecznych na terenie całego kraju.

      Jest również wielokrotnym finalistą Mistrzostw Polski i  Pucharu Polski Formacji Tanecznych oraz zdobywcą tytułu II Wicemistrza Polski Formacji Tanecznych. FTT "FLAMENCO" corocznie w okresie karnawału, daje 1,5-godzinne programy premierowe. Zespół uświetnia swoimi pokazami wiele różnego rodzaju imprez kulturalnych i sportowych w kraju i za granicą.

Wielokrotnie występował w ogólnopolskiej TVP. Zespół składający  się z grup dziecięcych i młodzieżowych ma w swoim repertuarze tańce latynoamerykańskie, standardowe, a także taneczne show.  Przez 25 lata działalności zespół dał kilkaset koncertów.

Zespół Tańca Ludowego „SANOK”  powstał w 1993 r. przy Sanockim Domu Kultury. Jest kontynuatorem tradycji Zespołu Pieśni i Tańca „AUTOSAN”, którego początki sięgają  z kolei 1978 r. Na wspólną, ponad 37-letnią historię zespołów składają się setki koncertów w kraju i za granicą m.in. w Szwajcarii, Portugalii, Turcji, Holandii, Szwecji, Słowacji, Bułgarii i na Węgrzech, a także sukcesy i nagrody „wytańczone” w  regionalnych, ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursach i festiwalach.

Zespół tańca ludowego Sanok

ZTL „SANOK” posiada w repertuarze tańce narodowe (polonez, mazur, krakowiak, oberek, kujawiak) oraz wiązanki tańców z wielu regionów Polski (m. in. rzeszowskich, lubelskich, łowickich, Lachów Sądeckich). Swoje umiejętności rozwijają w nim tancerze w bardzo różnym wieku, których łączy jednak wspólna pasja – taniec ludowy i narodowe tradycje.

Co roku do ZTL „SANOK” trafiają kolejni, młodzi ludzie, którzy mają możliwość rozwijania swoich zdolności artystycznych i poznawania polskiej kultury ludowej.  Kunszt tancerzy, przemyślane układy choreograficzne, a także piękne, kolorowe stroje sprawiają, że prezentacje sceniczne Zespołu niezmiennie wzbudzają aplauz publiczności.

Od początku istnienia choreografem oraz kierownikiem artystycznym jest, Janusz Podkul, który równocześnie jest opiekunem i dobrym duchem Zespołu.

PRO.GRES

 Grupa Tańca Współczesnego PRO.GRES powstała w 1994 roku w Sanockim Domu Kultury. Nasze spotkania wypełnione były wypełnione pracą nad rozwojem techniki tanecznej, wprowadzaniem tancerzy w świat różnorodnej muzyki, rozszerzaniem środków wyrazu, budowaniem postaci. To wszystko po to, by obraz, który jako etiuda taneczna pojawiał się na scenie był dla odbiorcy ciekawy i pełny.

Spotkania z młodymi ludźmi, którzy pragną rozwijać swoje zainteresowania, szukać znaczenia ruchu, wkładać w tę pracę cały swój młodzieńczy zapał, to najważniejszy i najpiękniejszy element pracy instruktora i choreografa. Muzyka, którą wykorzystywali przez lata pracy z zespołem pochodziła z bardzo różnych nurtów, od klasycznej, poprzez jazz, folklor, piosenkę francuską po muzykę filmową, musicalową, eksperymentalną.

Największą przyjemność sprawiła im jednak współpraca z muzykami z Sanoka. Spektakl „Książka” był oprawiony w dźwięki Orkiestry Jednej Góry „Matragona”. Najwięcej swoich utworów podarował im Marcin Stachowicz - kompozytor, aranżer, pianista. Spektakl jubileuszowy PRO.GRES wypełniony jest jego muzyką napisaną specjalnie dla tego wydarzenia.

Scenografia, która towarzyszy naszym działaniom tanecznym często jest zaczerpnięta z przyrody. Na scenę przenieśliśmy już trawę z kroplami rosy, trzciny smagane wiatrem, kwitnące gałęzie i drzewa. Przyroda w naszych spektaklach gra ważną rolę. Jest wyrazem zachwytu nad małymi cudami świata.

Con Amore

Działa w Sanockim Domu Kultury od listopada 2000 roku. Zrzesza dzieci i młodzież grającą na instrumentach smyczkowych. Celem spotkań jest wspólne muzykowanie, rozwijanie wyobraźni muzycznej, poznawanie różnorodnej, bogatej literatury kameralnej oraz promowanie muzyki smyczkowej w środowisku.

Kierownikiem artystycznym zespołu jest Grażyna Dziok, pełniąca jednocześnie rolę dyrygenta i koncertmistrza. Od pierwszego koncertu, który odbył się w styczniu 2001 roku, zespół zyskał sobie dużą popularność i sympatie słuchaczy. Dlatego też prowadzi bogatą działalność koncertową, uzyskując uznanie publiczności i znakomite recenzje prasowe. Występuje w różnych miejscowościach naszego regionu, a także za granicami kraju. Dokonał również nagrań dla rzeszowskiego radia. Dzięki działalności zespołu “Con Amore” piękna muzyka skrzypcowa zyskała w Sanoku dużą rzeszę wielbicieli i zachęciła młode pokolenie do edukacji muzycznej.

Zespół “Con Amore” ma bogaty i różnorodny repertuar sięgający od muzyki barokowej aż po lekkie brzmienie muzyki rozrywkowej. W czasie swojej działalności zaprezentował dużo koncertów tematycznych. Jest to między innymi muzyka sakralna, przeboje muzyki klasycznej, muzyka polska, koncerty walentynkowe z przekrojem muzyki romantycznej, koncerty muzyki filmowej, najpiękniejsze melodie Europy.

Zespół często podejmuje próby wzbogacania swojego brzmienia. Koncertując wspólnie z instrumentami dętymi i perkusją uzyskuje brzmienie małej orkiestry symfonicznej. Podczas swojej działalności zespół “Con Amore” występował wspólnie z Chórem im. Św. Cecylii wielokrotnie koncertując w sanockich świątyniach i salach koncertowych. We wspólnym wykonaniu pięknie brzmią kolędy i muzyka wokalno-instrumentalna. Zespoły występowały również z koncertami na Węgrzech. W roku 2005 zespół “Con Amore” i Chór Św. Cecylii otrzymali Nagrodę Miasta Sanoka w dziedzinie upowszechniania kultury.

W zespole koncertują również nauczyciele Państwowej Szkoły Muzycznej w Sanoku. Pani Oksana Drozdowska towarzyszy zespołowi niemal na każdym koncercie, grając na fortepianie lub organach. Gościnnie występują pani Katarzyna Maliniak i pani Grażyna Chomiszczak - skrzypce.

Zespół bębniarski 

Założycielem zespołu jest sanoczanin Jacek Dusznik. Tak pisze o tym co robi: 

Z racji urodzenia, jak również z wyboru jestem mieszkańcem Sanoka, a moją pasją jest muzyka. Jestem współzałożycielem zespołu Matragona, w którym od samego początku, gram na instrumentach perkusyjnych. Wydaliśmy 5 płyt, zagraliśmy kilkaset koncertów, uczestniczyliśmy z sukcesami w przeglądach i festiwalach. W obecnej chwili współtworzę zespół Muzyczny Sagan. W czasie mojej długoletniej przyjaźni z muzyką, grałem na wielu rozmaitych instrumentach perkusyjnych z różnych stron świata, takich jak Tabla, Konga, Udu, Darabuka, Djambe , Cajon , bębny obręczowe oraz perkusji. Poznałem brzemienia i techniki grania, które w naszej kulturze uchodzą za wyjątkowe, a nawet egzotyczne.

Jestem absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jana Grodka w Sanoku, kierunku Edukacji Artystycznej w Zakresie Sztuki Muzycznej i specjalności - Edukacja Muzyczna. Mając świadomość jak bardzo pozytywny wpływ ma muzyka na rozwój i samopoczucie człowieka, postanowiłem podzielić się swoim doświadczeniem, umiejętnościami i wrażliwością. Moja propozycja skierowana jest do ludzi w każdym wieku – dzieci, młodzieży i dorosłych. Organizowane przeze mnie warsztaty, to być może jedyna szansa zobaczenia, posłuchania na żywo, a przede wszystkim dotknięcia i zagrania na profesjonalnych instrumentach perkusyjnych. To znakomita, relaksująca zabawa. Muzyka jest prawdziwie niezwykłym światem, do którego wejść może każdy. 

             

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama