Reklama

W Bieszczadach znaleziono ciało martwego rocznego niedźwiedzia [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Bieszczady Osobnik ten ważył 11 kg i nie wykazywał śladów żerowania drapieżników. O znalezisku zostało bezzwłocznie poinformowane Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne oraz Konserwator Przyrody RDOŚ, a ciało zostało zabezpieczone do dalszych badań przez IOP PAN.

Park Ochrony Bieszczadzkiej Fauny poinformował o tragicznym znalezisku podczas wykonywania badań terenowych w okolicach Teleśnicy w Bieszczadach.

Osobnik ten ważył 11 kg i nie wykazywał śladów żerowania drapieżników. O znalezisku zostało bezzwłocznie poinformowane Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne oraz Konserwator Przyrody RDOŚ, a ciało zostało zabezpieczone do dalszych badań przez IOP PAN. Instytut zebrał też materiał biologiczny zabezpieczony przez Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu. 

Od miejsca znalezienia martwego osobnika odchodziły tropy niedźwiedzicy z młodym. Tropy te prowadziły do czynnej gawry. Gawra i jej lokalizacja zostały zgłoszone do Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne oraz RDOŚ. Postanowieniem Dyrektora RDOŚ z dnia 26 stycznia 2022 r. ustanowiono strefę ochronną wokół tej gawry.

Decyzja o czasowym wstrzymaniu publikacji tych informacji została podjęta w trosce o gawrujące w tym terenie niedźwiedzie, a także w związku z czasochłonnym procesem gromadzenia i zabezpieczania do badań całości materiału biologicznego, który zostanie teraz poddany szczegółowym badaniom m.in. w celu ustalenia możliwej przyczyny śmierci niedźwiedzia. Zostaną również przeprowadzone analizy genetyczne pobranych próbek, m.in. po to, żeby ustalić, czy osobniki obserwowane i znalezione w tym terenie były ze sobą spokrewnione. 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy