Reklama

Powstanie nowy szlak turystyczny w Bieszczadach

Opublikowano:
Autor:

Powstanie nowy szlak turystyczny w Bieszczadach - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Bieszczady Program Polska-Słowacja wesprze budowę nowego szlaku turystycznego na polsko-słowackim pograniczu. 27 lutego br. wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak podpisał umowę o dofinansowanie realizacji projektu „Porta Rusica – z Połonin w Bieszczady”.

Starostwo Powiatowe w Lesku oraz nadleśnictwo w Cisnej i słowackie leśnictwo z Ulič otrzymają ponad 1,6 mln euro z programu Interreg Polska-Słowacja na  budowę wspólnej trasy turystycznej. Szlak powstanie na historycznym transkarpackim trakcie handlowym Michalovce-Baligród. Będzie on przecinał Przełęcz nad Roztokami, zwaną niegdyś Porta Rusica (łac. Brama Ruska).

"Inwestycje w turystykę dają nowe możliwości rozwojowe. Taką szansę zyskują szczególnie regiony, które mają unikalne walory przyrodnicze i kulturowe. Taki potencjał mają Bieszczady. Nowy szlak turystyczny zachęci mieszkańców polsko-słowackiego pogranicza i osób je odwiedzających do aktywnego wypoczynku. Zwiększy się liczba turystów, co przełoży się na wzrost popytu na usługi. Przedsięwzięcie będzie także kolejnym impulsem do zacieśniania transgranicznej współpracy" – powiedział wiceminister Adam Hamryszczak.

W ramach projektu „Porta Rusica - z Połonin w Bieszczady” zostanie wytyczony i oznakowany ponad 50 km szlak rowerowy, biegnący na terenie powiatu leskiego (około 34 km) i nadleśnictwa w Cisnej (około 14 km). Ponadto wyremontowanych będzie niemal 5 km istniejącego szlaku rowerowego po stronie słowackiej. Będą to głównie leśne ścieżki, wzdłuż których powstanie 7 wiat i 2 wieże widokowe, dzięki którym turyści będą mogli wygodnie odpocząć i podziwiać walory bieszczadzkiego krajobrazu. Mapa całej trasy będzie udostępniona za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji. 

Inwestycja będzie zrealizowana w ciągu 24 miesięcy.

 

Źródło: www.miir.gov.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE