Powrót zimy w Bieszczady - II stopień zagrożenia lawinowego

Opublikowano:
Autor:

Powrót zimy w Bieszczady - II stopień zagrożenia lawinowego - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Bieszczady Ogłoszono drugi stopień zagrożenia lawinowego (umiarkowany) w Bieszczadach.

Po chwilowym ociepleniu, w górach zawitały opady śniegu. Śnieg wraz z silnym wiatrem, który ostatnio pojawił się na Podkarpaciu, zwiększają ryzyko wystąpienia niebezpiecznych sytuacji, wobec czego podniesiono stopień zagrożenia z pierwszego na drugi. 

Wszystkie szlaki są otwarte i póki co nie odnotowano żadnych interwencji. Zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności ze względu na wiatrołomy, zwłaszcza jeśli wchodzi się na zalesiony teren. Większość jest jednak na bieżąco usuwana. 

 

Główne problemy lawinowe (mechanizmy powstawania zagrożenia):

  • Śnieg przetransportowany przez wiatr - mechanizm jest związany z przenoszeniem śniegu przez wiatr, zarówno w czasie opadu jak i tylko śniegu już spadłego.

  • Przetrwała słaba warstwa - mechanizm zagrożenia związany jest z istnieniem w starej pokrywie słabej warstwy zbudowanej zwykle z kryształów szronu wgłębnego, form kanciastych lub zasypanego szronu powierzchniowego.

 

Opis panującej sytuacji:

Umiarkowane zagrożenie lawinowe utrzymuje się na niektórych stromych stokach, gdzie wcześniej wiejący wiatr odłożył i uformował deski śnieżne o znacznej grubości. W pokrywie sprzed ostatnich opadów poniżej warstwy wierzchniej utrzymują się dwie warstwy śniegu o rozbudowanych kryształach o mniejszej spoistości od pozostałych warstw. Niebezpieczeństwo dotyczy głównie stromych stoków, zagłębień terenowych, jarów o różnych wystawach, ale w szczególności północnych, północno – wschodnich i wschodnich z depozytami nawianego i nagromadzonego śniegu. Grubość pokrywy na znacznym obszarze mocno zróżnicowana, narastająca wraz ze wzrostem wysokości i dochodząca do 120 cm jest częściowo stabilizowana przez wystającą roślinność. Wiejący w ostatnich dniach bardzo silny wiatr przemieścił śnieg z bieżących oraz ostatnich opadów na zbocza zawietrzne. Powstały również lokalnie, nowe depozyty śniegu przewianego na warstwie szreni za przełamaniami grzbietów. Grzbiety Połonin bardzo mocno wylodzone z utworzonymi przez wiatr pryzmami śniegu. Jutrzejszy dzień pogodny z dodatnimi temperaturami nawet w wyższych partiach gór i wiatrem z kierunków zmiennych do 60 km/h. Ze względu na dodatnie temperatury w ciągu dnia wzrost zagrożenia do podanego w komunikacie.

Wyrazistość przebiegu szlaków turystycznych uzależniona od aktualnej widzialności.

Informacja o szlakach zamkniętych znajduje się na stronie Bieszczadzkiego Parku Narodowego https://www.bdpn.pl/

 

Opis ogłoszonego stopnia zagrożenia wg skali

  • Stabilność pokrywy śnieżnej - pokrywa śnieżna jest umiarkowanie związana na niektórych stromych stokach na ogół jednak jest związana dobrze.
  • Prawdopodobieństwo wyzwolenia (zejścia) lawiny - wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym przede wszystkim na wskazanych stromych stokach. Nie należy spodziewać się samorzutnego schodzenia dużych lawin.
  • Zalecenia dla ruchu osób - częściowo niekorzystne warunki. Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy szczególnie na wszystkich stromych stokach1, oraz na stokach średnio stromych1 szczególnie wskazanych pod względem wystawy i wysokości.

 

Źródło: GOPR

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE