Reklama

Bieszczadzkie żubry pojechały do Bułgarii [ZDJĘCIA]

Opublikowano: czw, 7 kwi 2022 08:38
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Bieszczady Trzy żubrzyce z dzikiego stada bytującego w dolinie Sanu na terenie Nadleśnictwa Lutowiska pojechały w środę 6 kwietnia do Bułgarii. Zasilą tam pierwsze dzikie stado tych zwierząt żyjące w Rodopach.

Odłowiono je w ostatnich dniach na terenie Nadleśnictwa Lutowiska, leśnicy też zajmowali się logistyczną stroną załadunku zwierząt na specjalnie do tego przystosowany samochód.

- Żubrzyce zostały najpierw uśpione i przebadane, bo wysłać możemy tylko zdrowe zwierzęta - zastrzega prof. Wanda Olech, z Instytutu Nauk o Zwierzętach SGGW i jednocześnie prezes Stowarzyszenia Miłośników Żubrów.  - Zabezpieczono je również od telazjozy środkiem antypasożyniczym. 

Ich miejscem bytowania będzie odtąd hodowla wolnościowa NANOVITSA, gdzie żyją już osobniki przywiezione z Niemiec w 2013 roku. To  jedno z miejsc promowanych przez fundację Rewilding Europe do wolnościowej hodowli żubrów. Krowy z Polski są dość daleko spokrewnione z nimi, zatem cenne z genetycznego punktu widzenia.

- Operację załadunku utrudniły nam ostatnie opady śniegu, które uniemożliwiły dojazd TIR-em do odłowni, dlatego musieliśmy skrzynie z żubrami przewozić ciągnikiem w dolinę.

– tłumaczy Rafał Osiecki, zastępca nadleśniczego w Lutowiskach.  

Koszt transportu współfinansują Lasy Państwowe ze środków Funduszu Leśnego w ramach projektu kompleksowej ochrony żubra w LP.

Działania na rzecz ochrony żubra w Polsce i Europie koordynuje zespół naukowców z SGGW pod kierunkiem prof. dr hab. Wandy Olech. Opiekę w terenie nad dziko żyjącymi stadami żubrów sprawują leśnicy. 

Dzięki tym działaniom żubrów w Polsce wciąż przybywa, w samych Bieszczadach na wolności żyje ich obecnie prawie 730 osobników. W ostatnich latach do różnych europejskich hodowli wyjechało z Polski prawie 100 tych zwierząt. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy