Reklama

BIESZCZADY: Przebudowa kultowej Chatki Puchatka. Są już ściany schroniska [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Bieszczady Od 28 kwietnia 2020 r. nie mogliśmy już wejść na teren, gdzie mieściło się schronisko Chatka Puchatka. Wtedy rozpoczęły się przygotowania do rozbiórki tego kultowego bieszczadzkiego obiektu. Przebudowa jest finansowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa podkarpackiego (czyli środków wspólnoty - Unii Europejskiej), dofinansowaniu budżetu RP, przy znacznym wkładzie finansowym również samego parku.

Aby zapewnić bezpieczeństwo i turystom, i ekipie firmy prowadzącej przebudowę, BPN zmienił przebieg szlaku turystycznego prowadzącego z Przełęczy Wyżnej (parking Gminy Lutowiska) na Połoninę Wetlińską.

 

Dla wielu z turystów z „Chatką” kojarzą się liczne wspomnienia i pierwszy widok bieszczadzkich połonin. Dlatego BPN postanowił ocalić ją dla potomności i przenieść do świata wirtualnego. Wygląd „Chatki” przed remontem ukaże jej wirtualna kopia 3D. Każdy będzie mógł sobie obejrzeć wirtualizację w wersji sketchfab. Opracowania podjęła się firma J&R Kraczek. 


Nowy obiekt będzie służył jak dotychczas turystom indywidualnym, jako miejsce dziennego odpoczynku, również nocnego (w ograniczonym zakresie ze względu na pojemność, bez możliwości rezerwacji dla grup). Park będzie świadczył tu usługi z zakresu edukacji turystycznej i przyrodniczej oraz związanych z poprawą bezpieczeństwa osób wędrujących po Bieszczadach, w ograniczonej formie również gastronomiczne.

 

Z obiektu w dalszym ciągu będzie korzystało całodobowo Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe – zaplanowano odpowiednią stróżówkę, służby medyczne (kwestia zapewnienia alternatywnej łączności dla karetek pogotowia w trudnym terenie górskim), Straż Parku oraz pośrednio Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej obsługujący jedną z trzech najwyżej ulokowanych w polskich Karpatach stacji pomiarowych.

 

Konstrukcja schroniska powstaje w Wetlinie, jej wykonaniem zajmuje się firma "Firma po AGH-U" Mateusza Wójcika. Na Połoninie Wetlińskiej stanie obiekt drewniany, kryty blachą w stanie surowym zamkniętym. W roku 2021 planowany jest kolejny etap – jego wyposażanie, podłączanie mediów, instalacji, rozruch oczyszczalni, toalet itp. W roku 2021 zaplanowano także podłączenie obiektu do sieci elektroenergetycznej za pomocą podziemnego kabla (inwestycja Polskiej Grupy Energetycznej). Dzisiaj możemy zobaczyć już ściany nowego schroniska. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy