reklama
reklama

Echa naszych publikacji - “Trzeba było zostać alkoholikiem”

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay.com

Echa naszych publikacji - “Trzeba było zostać alkoholikiem” - Zdjęcie główne

Otrzymaliśmy list naszej Czytelniczki, którą oburzyło, że świadczenie jest pewnie łatwiejsze do uzyskania niż świadczenie wspierające dla niepełnosprawnej matki. | foto Pixabay.com

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Sygnały Czytelników Nasza Czytelniczka opisała swoje problemy z uzyskaniem świadczenia wspierającego. List publikujemy i wyjaśniamy naszym Czytelnikom, czym jest świadczenie wspierające dla niepełnosprawnych i gdzie się o nie zwrócić.
reklama

Otrzymaliśmy list naszej Czytelniczki, którą oburzyło, że świadczenie jest pewnie łatwiejsze do uzyskania niż świadczenie wspierające dla niepełnosprawnej matki, o które się od dwóch miesięcy stara. Publikujemy jej list w oryginale zachowując anonimowość.

Trzeba było zostać alkoholikiem!

Po przeczytaniu na waszym portalu o alkoholowych rentach musiałam napisać co się dzieje z pomocą dla niepełnosprawnych!

Ostatnie dwa miesiące wolny czas poświęciłam na pogłębianie swojej wiedzy na wsparciu dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Większość ludzi taki problem dotknie wcześniej lub później. Już tak jest na tym świecie, że jeżeli nie borykamy się z tym problemem wcześniej, to i tak kiedyś w nas uderzy. Mamy starszych rodziców, dziadków…

No to, od początku. Moja prawie dziewięćdziesięcioletnia rodzicielka do jesieni ubiegłego roku nie wymagała całodobowej opieki, w sumie to prawie żadnej opieki oprócz sprawunków, czy spraw urzędowych. Stary rocznik, doświadczony życiem i nie nawykły do tego, żeby kogokolwiek sobą absorbować, póki mógł dawał radę i każda propozycja pomocy była odrzucana: „daję radę”.

Pomocy od rodziny nie chciała, to tym bardziej od Państwa. Aż tu trach…zdrowie i samodzielność się w końcu posypały. Szpital, badania i szok dla rodziny. Guz na płucach i w obrębie czaszki, zaburzenia pracy serca, kłopoty z pamięcią. No, ale przecież pacjent wiekowy, to tabletki i do domu. Rodzina biega po lekarzach, instytucjach, bo jakoś trzeba ulżyć, pomóc. Czasy ciężkie, to może jakaś pomoc od Państwa? Wiadomo, po 40 latach pracy i wychowaniu trójki dzieci emerytura ogromna! Ponad 2300 złotych i dwieście parę złotych pielęgnacyjnego z uwagi na wiek, a tu leki, środki higieniczne, opłaty pochłaniają większość emerytury.

Pozostałe przy życiu dwoje dzieci i wnuki oczywiście nie dadzą umrzeć, ale przecież teraz tyle słyszy się o pomocy od państwa, to może uda się coś uzyskać. Jest już orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności! No może teraz będzie trochę łatwiej, przecież jakieś 500+ dla seniorów obiecywali i inne wsparcia. Ruszam do ZUS! 500+? Policzyli i jak uzyskamy inny rodzaj zaświadczenia, od innej komisji, to mama dostanie 50+

Ok, trudno, jakoś musimy sobie radzić. Opiekuję się rodzicielką i …szlag nie o mało nie trafił jak przeczytałam, że pomoc dla alkoholików wzrosła w tym roku do 1780,96 zł! No fakt, alkoholik z częściową niezdolnością do pracy dostanie tylko (?) 1335,82 zł. Będzie miał za co się leczyć, czyli pić żeby mu ręce tak bardzo nie latały i za dużo nie wylał! Jak mieszka sam, to pewnie i 500+ mu dorzucą, chociaż w tym zakresie ustaw nie sprawdzałam.

Szkoda, że ja też już mam prawo do emerytury i na rentę alkoholową się już nie załapię, bo bycie alkoholikiem się najnormalniej w świecie opłaca. Wóda w sklepach bywa tańsza od akcyzy, renta niewiele niższa od mojej emerytury, a jak do OPS poszłabym nawalona i brudna, to pewnie jeszcze jakimś groszem by sypnęli. Ach, głupia ja! Trzeba było zostać alkoholikiem.

/Dane do wiadomości portalu/

Czym jest i jak uzyskać świadczenie wspierające

Świadczenie wspierające to nowa forma pomocy finansowej, która została wprowadzona w Polsce w celu wsparcia osób z niepełnosprawnościami. Jest dostępna dla osób, które ukończyły 18 lat, są obywatelami Polski lub legalnie przebywających w Polsce z dostępem do rynku pracy. Wnioski o przyznanie świadczenia wspierającego rozpatruje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a wniosek należy złożyć w formie elektronicznej przez jedną z trzech dostępnych platform: Platformę Usług Elektronicznych ZUS, portal Emp@tia, lub bankowość elektroniczną.

Zanim jednak złożymy wniosek do ZUS musimy otrzymać decyzję ustalającą poziom wsparcia. Decyzję wydaje wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności na wniosek osoby zainteresowanej lub jej przedstawiciela. Procedura ta nie wymaga uzyskania nowego orzeczenia o niepełnosprawności, a aktualne orzeczenia pozostają ważne​. Wydawana jest na wniosek osoby niepełnosprawnej albo jej przedstawiciela ustawowego. Za zgodą tych osób wniosek o decyzję o potrzebie wsparcia może złożyć ośrodek pomocy społecznej lub centrum usług społecznych.

Wysokość świadczenia zależy od poziomu potrzeby wsparcia i wynosi od 40% do 220% renty socjalnej, w zależności od liczby przyznanych punktów oceny potrzeby wsparcia. Wartość renty socjalnej jest corocznie waloryzowana, co oznacza, że świadczenie wspierające również będzie podlegało waloryzacji​. Świadczenie wprowadzane jest etapami, począwszy od 1 stycznia 2024 roku, kiedy to dostępne jest dla osób z najwyższym poziomem potrzeby wsparcia (od 87 do 100 punktów).

W kolejnych latach dostępne będzie dla osób z niższymi poziomami potrzeby wsparcia​. Dodatkowo, za osoby pobierające świadczenie wspierające oraz za ich niepracujących opiekunów, ZUS będzie opłacał składki na ubezpieczenie zdrowotne, a w przypadku opiekunów również składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe​. Dla uzyskania bardziej szczegółowych informacji oraz pomocy w założeniu profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i w złożeniu wniosku, można się kontaktować z ZUS telefonicznie, mailowo, a także korzystać z e-wizyt oraz wsparcia w placówkach ZUS​.

Urzędy wojewódzkie nie nadążają z wydawaniem decyzji.

- Mamy zatrzęsienie wniosków o świadczenie wspierające. Do WZON-ów wpłynęło ich już ponad 150 tys.

– poinformował PAP wiceminister rodziny, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Łukasz Krasoń. Przekazał, że ponad 3 tys. osób przeszło już przez proces określenia potrzeby wsparcia. /Informacja na 13 marca/

Jak dowiedzieliśmy się WZON-y mają trzy miesiące na rozpatrzenie wniosku, ale mogą przedłużyć ten czas do sześciu miesięcy.

Nie dziwimy się zatem frustracji naszej czytelniczki, bo przy tym tempie rozpatrywania wniosków, to ten dłuższy okres jest bardziej prawdopodobny.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama