Reklama

ZUS nie wypłacił Ci zasiłku chorobowego?

Opublikowano: wt, 8 sty 2019 18:46
Autor:

ZUS nie wypłacił Ci zasiłku chorobowego? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Przebywasz na zwolnieniu lekarskim już od jakiegoś czasu a nadal nie masz wypłaconego zasiłku za chorobowe? Sprawdź czy dopełniłeś wszystkich formalności.

Pomimo tego, że lekarze od 1 grudnia 2018 r, mają obowiązek wystawiania zwolnienia lekarskiego w formie elektronicznej i informują swoich pacjentów, że informacja o tym trafi do pracodawcy oraz ZUS online, w kilku przypadkach chory nadal musi przyjść do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych  gdyż inaczej nie dostanie pieniędzy. Jeśli pacjent ma swoje konto na platformie elektronicznej PUE ZUS wniosek może wypełnić przez Internet lub pobrać go i wypełnić tutaj: http://www.zus.pl/wzory-formularzy/zasilki/zasilek-chorobowy/-/publisher/details/1/wniosek-zas-53/ZAS_53

- Codziennie  mamy doczynienia z petentami, którzy nie dostali z ZUS zasiłku chorobowego i nie wiedzą dlaczego. Niekiedy te osoby są nieco zdenerwowane gdyż sądziły, że nie muszą nic robić, gdyż zwolnienie jest wystawione w sieci – mówi nam pracownica ZUS w Sanoku, obsługująca stanowisko zasiłków. Jest kilka szczególnych przypadków, w których chory sam musi do nas złożyć wniosek o wypłatę. Tak się dzieje np., gdy pracownik choruje już po wygaśnięciu umowy o pracę.  

PRZYPADKI, W KTÓRYCH WNIOSEK O ZASIŁEK CHOROBOWY PACJENT, MUSI SAM WYPEŁNIĆ I PRZEKAZAĆ DO ZUS:

  1. prowadzi działalność pozarolniczą bądź jest osobą współpracującą,
  2. duchowny,
  3. niezdolność do pracy z powodu choroby przypada już po ustaniu zatrudnienia, czyli po ustaniu tytułu ubezpieczenia,
  4. osoba podlegająca ubezpieczeniom społecznym w Polsce z tytułu zatrudnienia u pracodawcy zagranicznego, który nie ma siedziby w Polsce.
  5. gdy lekarz wystawi zwolnienie papierowe

Warto wiedzieć: 

Z uwagi na to, że coraz częściej pracodawcy zawierają umowy o pracę na czas określony albo terminowe umowy zlecenia, osoby rezygnują z prowadzenia własnych firm na rzecz zatrudnienia na etacie albo odwrotnie, a problem znalezienia kolejnej pracy dotyka coraz więcej osób, warto wiedzieć, kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy po utracie zatrudnienia.

Konieczne ubezpieczenie
Zasiłek chorobowy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego może tylko otrzymać, jak z nazwy wynika, osoba, która tym ubezpieczeniem była objęta.
Z zasiłku może skorzystać zarówno osoba, która była objęta ubezpieczeniem chorobowym obowiązkowym, np. pracownik, jak i ubezpieczeniem dobrowolnym, np. zleceniobiorca, osoba prowadząca pozarolniczą działalność. W zależności od rodzaju ubezpieczenia inny jest tzw. okres wyczekiwania na zasiłek.
Ubezpieczony obowiązkowo nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, a ubezpieczony dobrowolnie dopiero po upływie 180 dni tego ubezpieczenia.
Do wymaganego okresu ubezpieczenia chorobowego wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.
Warto wiedzieć, że niektóre osoby otrzymają zasiłek już od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego. Zasiłek taki przysługuje:
- absolwentom szkół lub szkół wyższych, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych,
- jeżeli niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy,
- ubezpieczonym obowiązkowo, którzy mają wcześniejszy co najmniej dziesięcioletni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego,
- posłom i senatorom, którzy przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od ukończenia kadencji.
Długa choroba
Aby otrzymać zasiłek chorobowy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, trzeba być niezdolnym do pracy z powodu choroby, przy czym ta niezdolność musi trwać bez przerwy co najmniej 30 dni i powstać:

  •  nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego,
  •  nie później niż w ciągu trzech miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego - w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby.

Podkreślić trzeba bardzo wyraźnie, że zasiłek chorobowy przysługuje po ustaniu tytułu ubezpieczenia, a nie po ustaniu ubezpieczenia. Nie otrzyma go zatem na przykład zleceniobiorca, który wystąpił z wnioskiem o wyłączenie go z ubezpieczenia chorobowego (dla zleceniobiorcy jest ono dobrowolne) mimo że umowa zlecenia trwa nadal. W takiej sytuacji nie ustał bowiem tytuł ubezpieczenia (umowa zlecenia wciąż obowiązuje), ale ubezpieczenie chorobowe na wniosek zleceniobiorcy.

WAŻNE!
Zasiłku chorobowego z powodu niezdolności do pracy powstałej po utracie zatrudnienia nie dostanie m.in. osoba uprawniona do emerytury, renty, zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku czy świadczenia przedemerytalnego.

Choroba bez zasiłku
Osoba starająca się o zasiłek chorobowy z powodu niezdolności do pracy powstałej po ustaniu zatrudnienia musi wiedzieć, że nie otrzyma zasiłku gdy:
- ma ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy,
- jest uprawniona do zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego,
- kontynuuje działalność zarobkową lub podjęła działalność zarobkową stanowiącą tytuł do objęcia obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym albo zapewniającą prawo do świadczeń za okres niezdolności do pracy z powodu choroby,
- nie nabyła prawa do zasiłku w czasie ubezpieczenia z powodu nieprzepracowania tzw. okresu wyczekiwania,
- podlega obowiązkowo ubezpieczeniu społecznemu rolników określonemu w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników,
- ubezpieczenie chorobowe ustało po wyczerpaniu prawa do zasiłku chorobowego.

 

Jak długo na zasiłku 
Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby, nie dłużej jednak niż przez 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą - nie dłużej niż przez 270 dni.
Do okresu zasiłkowego wlicza się wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, a także okresy poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej, a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni.
Jeżeli po wyczerpaniu okresu zasiłkowego osoba jest nadal niezdolna do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy, może ona wystąpić z wnioskiem do ZUS o wypłatę świadczenia rehabilitacyjnego. Przysługuje ono przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy.

 

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych / Infor.pl
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE