Reklama

Zmiany w kodeksie pracy

Opublikowano:
Autor:

Zmiany w kodeksie pracy - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 26 dni urlopu dla wszystkich pracowników oraz bezpłatny urlop na żądanie to tylko niektóre zmiany, jakie mogę wejść w życie w 2018 roku.

Zmiany uzależnione są od decyzji komisji kodyfikacyjnej, która od ponad roku wypracowuje konkretne rozwiązania. Wyniki prac poznamy w marcu i wówczas to rząd zadecyduje, czy wejdą one w życie. Na razie możemy jedynie zdradzić, co najprawdopodobniej czeka nas już niebawem.

Na urlopie musisz odpocząć

W związku z faktem, że wielu pracowników wykonuje w czasie urlopu pracę na rzecz innego pracodawcy, komisja kodyfikacyjna dąży do tego, aby zmniejszyć to zjawisko. Chodzi o to, żeby pracownik wrócił z urlopu wypoczęty, a nie jeszcze bardziej zmęczony niż przed jego udzieleniem. Nie oznacza to jednak, że nie będzie możliwości dorobienia w czasie urlopu. Będzie, ale pod warunkiem, że pracodawca wyrazi na to zgodę i że wykonywane przez pracownika czynności nie będą działać na niekorzyść macierzystej firmy.

Nieprzerwany wypoczynek

W dalszym ciągu ma obowiązywać zasada, że czas trwania chociaż jednej części urlopu musi wynosić nieprzerwanie 14 dni.  To minimalny czas, w którym pracownik może zregenerować swoje siły.

Zakaz "chomikowania" urlopu

W związku z dużą ilością niewykorzystywanych w ciągu roku kalendarzowego urlopów, komisja przymierza się, aby zmusić pracowników do faktycznego korzystania z wypoczynku. W tym celu chce wprowadzić zapis mówiący o tym, że niewykorzystany urlop  przepada. Pracownik będzie miał jednak prawo do odszkodowania i zadośćuczynienia z tytułu nieudzielonego urlopu, ale pracodawca za niewywiązanie się z obowiązku udzielenia urlopu  będzie karany jak za wykroczenie. Będą jednak wyjątki od reguły. Urlop zaległy będzie wypłacony w następnym roku kalendarzowym pod warunkiem, że pracownik nie mógł go wcześniej wybrać z poważnych powodów, np. choroby lub pracodawca uniemożliwił odpoczynek pracownikowi. W takiej sytuacji zaległy urlop będzie możliwy do wykorzystania do marca następnego roku, a w przypadku choroby pracownika, także w terminie późniejszym.

Dwa miesiące szybciej

Prawdopodobnie pojawi się ustawowy obowiązek informowania o planowanym terminie wykorzystania urlopu. Mowa jest o dwóch miesiącach. Termin urlopu będzie mógł wyznaczyć pracownik, ale i pracodawca. Dwumiesięczny termin nie będzie aż tak bardzo przestrzegany w sytuacji, gdy pracodawca i pracownik bez problemu porozumieją się co do daty urlopu.

Transfer urlopu

W dalszym ciągu będzie możliwość przeniesienia niewykorzystanego urlopu w przypadku zmiany pracodawcy. Warunkiem jest zgoda wyrażona przez dwóch pracodawców oraz okres przerwy między jednym a drugim zatrudnieniem krótszy niż miesiąc.

Wymiar urlopu

Czas trwania urlopu nie będzie uzależniony od stażu pracy. Zmiany przewidują 26-dniowy wypoczynek dla wszystkich pracowników.

Urlop godzinowy

Pracownik będzie mógł korzystać z urlopu w przeliczeniu na dni. Godzinowy wymiar  będzie przyznawany głównie pracownikom, którzy nie nabyli jeszcze prawa do całego dnia urlopu, na przykład ze względu na rozpoczęcie pierwszej pracy lub nieprzepracowania wystarczającej liczby dni w miesiącu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE