Reklama

ZAGÓRZ: W Zagórzu powstanie mini skansen kolejowy

Opublikowano:
Autor:

ZAGÓRZ: W Zagórzu powstanie mini skansen kolejowy  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W Zagórzu powstanie nowa atrakcja. Jej centralnym punktem będzie zabytkowa lokomotywa parowa, tzw. "tekatka", semafor ramienny i żuraw wodny. Powstanie także wirtualna galeria.

Mini skansen powstanie na działce gminnej przylegającej do zagórskiego ośrodka zdrowia i ma szansę stać się jedną z kluczowych atrakcji turystycznych Zagórza, który szczyci się ponad 150-letnią tradycją kolejarską.

 Drogę do realizacji pomysłu otworzyła pozytywna decyzja Zarządu Przewozów Regionalnych Sp. z o.o., na mocy której w marcu 2017 r. zagórska "tekatka" za symboliczną kwotę 123 zł przeszła na własność gminy Zagórz i to ona będzie główną atrakcją mini skansenu.

 Dodatkowo jednym z kluczowych elementów projektu będzie stworzenie wirtualnego muzeum, przy pomocy którego wyeksponowane zostaną pamiątki i archiwalia dotyczące obrony zagórskiego węzła kolejowego w 1918 r.

 – Istotą naszych działań jest upamiętnienie uczestników bohaterskiej obrony infrastruktury kolejowej miasta Zagórz w listopadzie 1918 roku, kiedy to odradzała się polska państwowość - wyjaśnia Jerzy Zuba, miłośnik kolei i działacz społeczny na rzecz przywrócenia połączeń kolejowych w Bieszczady.

-  W projekcie, realizowanym w 100-lecie zakończenia jednego z najkrwawszych konfliktów zbrojnych w historii ludzkości, nie mogło zabraknąć wątków pojednania i integracji europejskiej wpisujących się w dzieło budowy Europy Karpat. Inspirując się tą ideą postanowiliśmy urządzić w okolicy nastawni dysponującej "Zg" w Zagórzu mini skansen kolejowy w formie skweru. Oprócz aspektu patriotycznego i edukacyjnego inwestycja pozytywnie wpłynie na atrakcyjność turystyczną miasta, jak również na jego estetykę - dodaje Zuba.

Skwer z leciwą lokomotywą w roli głównej powstanie dzięki współpracy powiatu bieszczadzkiego, gminy Zagórz oraz samorządów słowackich Medzilaborec i Giraltovic w ramach projektu "Otwieramy wrota Karpat. Dziedzictwo kulturowe łuku karpackiego w nowej odsłonie", który otrzymał ponad dwa miliony euro dofinansowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Interreg Polska – Słowacja.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE