Reklama

Zabytkowa tekatka zjechała z torów na remont

Opublikowano:
Autor:

Zabytkowa tekatka zjechała z torów na remont - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dzięki unijnym pieniądzom zagórska "tekatka" przejdzie gruntowny remont. Po renowacji będzie główną atrakcją Skweru Pamięci Obrońców Węzła Zagórskiego z 1918 roku.

Zabytkowa "tekatka" stała się własnością gminy Zagórz w 2017 roku. Samorząd kupił lokomotywę za symboliczną kwotę 123 złotych. 

Skwer powstanie na działce gminnej przylegającej do zagórskiego ośrodka zdrowia i będzie kolejną atrakcją turystyczną w Zagórzu - mieście szczycącym się od blisko półtora wieku kolejarskim rodowodem. 

- Istotą naszych działań jest upamiętnienie uczestników bohaterskiej obrony infrastruktury kolejowej miasta Zagórz w listopadzie 1918 roku, kiedy to odradzała się polska państwowość - wyjaśnia Jerzy Zuba, koordynator projektu. 

- W projekcie realizowanym w 100 - lecie zakończenia jednego z najkrwawszych konfliktów zbrojnych w historii ludzkości nie mogło zabraknąć wątków pojednania i integracji europejskiej wpisujących się w dzieło budowy Europy Karpat. Inspirując się tą ideą, postanowiliśmy urządzić w okolicy nastawni dysponującej "Zg" w Zagórzu mini skansen kolejowy w formie skweru - dodaje nasz rozmówca.

Na skwerze stanie lokomotywa TKt48124, czyli tzw. "tekatka", semafor ramienny oraz żuraw wodny. 

Jednym z kluczowych elementów projektu będzie także stworzenie wirtualnego muzeum, przy pomocy którego wyeksponowane zostaną pamiątki i archiwalia dotyczące obrony zagórskiego węzła kolejowego w 1918 r. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE