Reklama

Wzrosną ceny za śmieci!

Opublikowano:
Autor:

Wzrosną ceny za śmieci! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W całym kraju drastycznie rosną ceny za odbiór odpadów, w wielu miastach i wsiach wzrosły one już nawet o 100% i więcej. Jest to wynik wejścia w życie nowelizacji ustawy, która narzuca na samorządy reformę funkcjonującego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.

Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, przewiduje m.in. obowiązkową, selektywną zbiórkę odpadów. Selektywnie zbiera się: papier, szkło, metale, tworzywa sztuczne (opakowania wielomateriałowe), odpady ulegające biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów. Systemem gospodarowania odpadami komunalnymi w naszej gminie objęci są wszyscy właściciele nieruchomości i tak pozostanie nadal. Zmianą jaką wprowadza tu  jednak ustawa jest dobrowolne przystąpienie do systemu właścicieli tzw. „nieruchomości niezamieszkałych”. Ponadto ustawa z góry określa stawki opat, jakie ponosić będą właściciele tych właśnie nieruchomości.

Koszt zagospodarowania odpadów przez instalacje jest olbrzymi. Na rosnące ceny wpływ mają wzrost cen energii, transportu i zwiększenie stawek za tzw. opłatę marszałkowską, która z kwoty 74,26 zł w roku 2015 wzrośnie do kwoty 270 zł za tonę w roku 2020. Rosną też koszty zatrudnienia pracowników. Drożeją koszty zagospodarowania odpadów zebranych selektywnie (np. opon, leków, odpadów wielkogabarytowych). Od 1 stycznia 2020 r. samorząd zobowiązany będzie odbierać również bioodpady, co generuje dodatkowe koszty.

Firmy reagując na nowe wymogi, muszą ponosić dodatkowe koszty. Pomimo znacznego wzrostu ilości odpadów zbieranych selektywnie w dalszym ciągu  produkujemy dużą ilość odpadów zmieszanych. Dla przykładu w 2017 r. w Sanoku odebrano od właścicieli nieruchomości 8829 Mg odpadów zmieszanych przy 697 Mg odpadów zebranych selektywnie. Natomiast w roku 2018 zaobserwowano wzrost odpadów z selektywnej zbiórki przy porównywalnym poziomie odpadów zmieszanych, tj.  8920 Mg odpadów niesegregowanych i 829 ton segregowanych. Szacunkowo, dzięki rosnącej świadomości ekologicznej mieszkańców, ilość odpadów zmieszanych będzie malała odpowiednio przy wzroście odpadów gromadzonych selektywnie.

Obecnie Miasto Sanok ma jedną z niższych stawek za odbiór odpadów: 28 zł/osobę za odpady niesegregowane i 14 zł/osobę za odpady segregowane.

Po wejściu w życie nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz wzrostu w/w składowych odbioru odpadów, szacunkowy koszt w 2020 r. wyniesie ok. 11 817 677,40 zł. Przy zachowaniu obowiązujących stawek, przy przewidywanym wzroście kosztów funkcjonowania systemu, w budżecie Miasta Sanoka na 2020r. brakować będzie ok. 6 861 384,48 zł! Zaznaczyć tu należy, że system gospodarowania odpadami komunalnymi w gminie ma się bilansować, tj. wpływy z tytułu opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi powinny pokryć wydatki ponoszone na ten system.

Miasto Sanok nie uniknie podwyżek, jednak należy zdać sobie sprawę, że na kryzys odpadowy, który dotknął już niemal wszystkie gminy w kraju, samorządy nie mają wpływu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE