Reklama

Wkrótce otwarcie Domu Pomocy Społecznej Caritas w Sanoku

Opublikowano:
Autor:

Wkrótce otwarcie Domu Pomocy Społecznej Caritas w Sanoku - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Czterdzieści osób znajdzie opiekę i pomoc w domu opieki społecznej, jaki zbudowała w Sanoku Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Placówka zostanie otwarta na początku kwietnia.

W  Domu Pomocy Społecznej przebywać będzie trzydzieści osób w ramach opieki całodobowej oraz dziesięć osób w ramach opieki dziennej, w szczególności z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, zagrożonych wykluczeniem społecznym. Docelowo w DPS-ie zatrudnienie znajdzie dziewięć osób.

- Placówka zostanie otwarta na początku kwietnia - mówi ks. Artur Janiec, dyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej. - Do DPS-u kierować będą ośrodki pomocy społecznej, w pierwszej kolejności mieszkańców Sanoka i okolic. Jeżeli pozostaną wolne miejsca i nie będzie chętnych miejscowych, to przyjmiemy również podopiecznych z innych miejscowości.

Powstał obiekt dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, parterowy z poddaszem użytkowym, wykonany w tradycyjnej technologii, z dwuspadowym dachem.

Na parterze zlokalizowana jest część administracyjna, rehabilitacja, sala gimnastyczna, pokój terapeutyczny, pomieszczenia techniczne, kuchnia z jadalnią, świetlica, kaplica, pokój dwuosobowy z łazienką, przystosowany dla osób niepełnosprawnych oraz pokój jednoosobowy z węzłem sanitarnym.

Na poddaszu jest  27 pokoi jednoosobowych z węzłami sanitarnymi, gabinet pomocy doraźnej, pokój dziennego, pobytu, punkt biblioteczny, pokój gościnny oraz pomieszczenia techniczne.

Całkowity koszt inwestycji przekracza 4,5 mln zł, w tym przeważająca część - niemal 4 mln zł - to wartość robót budowlanych. Prawie 3,5 mln zł pozyskane zostało ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Pozostałą kwotę, tj. ponad 1 mln zł, stanowi wkład własny Caritas.

 

Świetlica już działa

 

Nie jest to jedyna inwestycja Caritas w Sanoku. Przy parafii pw. Przemienia Pańskiego, w budynku plebanii od kwietnia 2017 r. działa świetlica socjoterapeutyczna utworzona w ramach projektu "Wsparcie w dobrym stracie", współfinansowanego ze środków EFS w ramach RPO Województwa Podkarpackiego.

Przeznaczona jest dla trzydzieściorga dzieci i młodzieży w wieku 10-18 lat, jednak bardzo dużo dzieci przychodzi gościnnie. Świetlica jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 11-19. Oferuje darmowe zajęcia dodatkowe z języka angielskiego, informatyki, muzyki i tańca, bezpłatne korepetycje z matematyki i języka angielskiego oraz pomoc w odrabianiu zadań. Podopieczni otrzymują też bezpłatnie ciepłą zupę. Pracownikami świetlicy są wykwalifikowani wychowawcy, instruktorzy tańca i muzyki, lektor języka angielskiego, informatyk oraz specjaliści: psycholog, terapeuta, pedagog. Pomagają oni podopiecznym w trudnościach szkolnych i osobistych, prowadzą zajęcia grupowe oraz indywidualne w zależności od potrzeb wychowanka.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE